11 Güçlü Feminist Vücutlarına Yazdıkları Mesajlarla Mücadeleye Devam Ediyor

Fotoğrafçı Liora K gerçekleştirdiği proje ile kendini birey olarak gören kadınların sorunlarına çok iyi bir şekilde değindi.

transwomen

Liora ilk defa cumhuriyetçi bir ülkeye taşındıktan sonra 2012 yılında ‘Feminizm’ ismini verdiği proje başladı ve üreme hakları ile ilgili kadınlara zarar veren birçok kanun olduğunu duydu.

 The Huffington Post’da ‘‘Birçok dilekçe yazıp imzalamama ve birçok makale paylaşmama rağmen sinirim hiçbir şekilde azalmadı’’ diye belirtti. Böylece Liora, fotoğrafçılık yeteneğini kullanarak kadınların haklarının arkasında durduklarını göstermek adına bir mesaj yaymaya karar verdi. Projeye başlamadan önce, kadınlarla onlar için önemli olan konuyu ayrı ayrı konuştu ve feminizm ile ilgili bir mesajı vücutlarına yazarak fotoğraflarını çekti.

‘‘Doğum kontrol, kürtaj hakları, eşit ücret hakkı ve aile içi şiddet için hiçbir önlem alınmaması ile ilgili sanatsal bir tepki göstermek istedim,” diye kendi sitesinde belirtti. ‘İnsanlar tarafından anlaşılabilir ve sürekli olarak paylaşılabilir bir kelime yaratmak istedim: kadın hakları sabote ediliyor ama biz buna karşı savaşıyoruz.’

motherhood

Liora, tamamen fotoğraflarını kavramsallaştıran ve sonrasında bunları kurgulayan gönüllü kişilerle çalışıyor. Her seans her gönüllünün önemli bulduğu bir konu hakkında konuşarak başlar ve vücuda yazılan sözcükler ve cümlelerle son bulur.

‘Biri kendi vücudunu gönüllü olarak çalışmaya katıyorsa, bu sürecin içerisinde onun sesini uzaklaştırmam. Bu proje aynı zamanda onların bir parçası’.

Çekilen tüm fotoğrafların sonucu gösteriyor ki kadınlar; cinsiyetçiliğe, ırkçılığa, transfobiye, kürtaj karşıtı söylemlere, kadınların cinsel hayatlarına müdahil olanlara, cinsel tacize, aile içi şiddete, kurbanı suçlamaya tamamı ile karşı çıkıyorlar. Liora görüntülerin insanlara ilham olmasına ve halihazırda feminizm hareketi içerisinde olanların mücadele etmeye devam etmelerini umuyor.

birthcontrol

* Bu yazı huffingtonpost.com: http://bit.ly/1MM9SYa adresinden çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On