21. Yüzyılın İlk Süper Ay’ı

adsiz-tasarim-44Biliyorsunuz ki Süper Ay, ortalamadan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görüntüsüyle 70 yıldır gerçekleşecek en yakın dolunay. NASA’ya göre 14 Kasım yani bugünkü dolunay sadece 2016’nın değil, 21. yüzyılın da en yakın dolunayı.

Bu dolunay sırasında okyanus bölgelerinde, bir miktar daha büyük gelgit dalgaları olacak. Süper Ay’ın bu güzel görüntüsü fotoğraf ve gökyüzü meraklılarını oldukça heyecanlandırıyor. Dolunay zamanı, insanlar için genelde korku ifade eder. Belki de doğrudur, kötü bir enerji yayıyor da olabilir. Film veya dizilerin etkisiyle, dolunay zamanı adam yaralama, silahla birini vurma gibi tuhaf ve korkutucu olaylar daha sık işleniyor diye düşünüyoruz. Dolunay doğal olarak insanlar da kötü bir izlenim yaratıyor. Hele bir de bu dolunay “Süper Ay” olunca çoğu insan felaketleri çağrıştırdığını düşünüyor.

Bütün kötü söylemleri bir kenara bırakıp bu Süper Ay’ın eşsiz güzelliğine tanık olmalıyız. Malum, 2034’e kadar ayı bu kadar yakın ve parlak göremeyeceğiz.

Author: yaprak

Share This Post On