Akıllı telefonda uzun videoları en çok Türkler izliyor!

İnteraktif reklamcılık kuruluşu IAB’nin son araştırması, dünyada akıllı cep telefonu sahipleri arasında en uzun videoları Türkiye’deki kullanıcıların izlediğini ortaya koydu. IAB’nin akıllı telefon kullanıcıları arasında günde en az bir defa 5 dakikadan video izleyenleri sıraladığı listede Türkiye, yüzde 60’lık oranla birinci sırada yer aldı. Türkiye’ye en yakın orana yüzde 48 ile Finlandiya, yüzde 46 ile Çin ve yüzde 45 ile Rusya’da ulaşıldı. Araştırmaya göre dünya ortalamasında ise bu rakam yüzde 36 seviyesinde. 5 dakikanın altındaki videoları izleme oranında da yine Türkiye ve Rusya yüzde 70′lik oranlarla ilk 2 ülke arasında yer aldı.

İzlemeyi seviyoruz, ücret ödemeyi değil!

14 Nisan 2015 – 11 Mayıs 2015 tarihleri arasında 24 ülkede yapılan araştırmada mobil video izleme sıklığında Türkiye ve Rusya, “Avrupa’nın yükselen yıldızları” olarak gösterildi. Türkiye’de, “Bir yıl öncesine göre akıllı telefonumdan daha çok video izliyorum” diyenlerin oranı yüzde 40’ı bulurken, “Sadece Wi-Fi’a bağlıyken mobil olarak video izliyorum” diyenlerin oranı yüzde 38 oldu. “Mobil videolardaki reklamlar ilgi alanıma uygun olmalı” diyenlerin oranında da yine en yüksek rakama yüzde 87 ile Türkiye’de ulaştı.

“Akıllı telefonunuzdan video izlemek için hiç ücret ödediniz mi?” sorusuna yüzde 30 “Evet” diyen Çinliler, listenin bu alandaki tepesine yerleşirken, Türkiye’de bu oran yüzde 10 seviyesinde kaldı.

“Mobilden izlediğiniz videoları hangi kaynaktan/nereden izliyorsunuz?” sorusuna ise dünya çapındaki kullanıcıların yüzde 62’si “YouTube”, yüzde 42’si ise “Sosyal Medya” cevabını verdi. Türkiye özelinde ise bu alandaki oranlar, yüzde 65 ile yüzde 45 seviyesinde gerçekleşti.

 

 

Via: teknoyo.com

Author: yaprak

Share This Post On