AKK Gitti Kotalı İnternet Geri Geldi

BTK’nın AKK (Adil Kullanım Kotası) ile ilgili yaptığı değişiklikler 1 mayıs itibariyle hayatımıza girdi. Bu doğrultuda gece 02.00 ve sabah 08.00 arasında AKN uygulanmıyor. İnternet sağlayıcıları da yeni düzenleme ile birlikte paketlerinde güncelleme yaparak yeni abonelerine sınırsız ve kotalı paketlerini sunmaya başladı. Sunulan paketler incelendiğinde sınırsız paketlerin cep yakan cinsten olduğu gözüküyor, kotalı paketlerde ise aşılan her GB başına ücret talep ediliyor.

 

Yeni düzenleme sosyal medyada da büyük tartışmaya neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları AKN uygulamasının kaldırılarak yerine limitli bir internet sisteminin getirildiğini ve internet paket fiyatlarının çok arttığını söylüyor.

 

Paket fiyatları dışında yeni düzenleme, kotasını aşan kullanıcıların internet hızında daha az düşüş yaşamasını sağlayacak. Daha önce paket ya da internet hızı ne olursa olsun AKN aşıldığında hız 3 Mbps’ye çekiliyordu; artık indirme hızı asgari olarak 5 Mbps olacak ve kullanıcı fatura dönemi sonuna kadar bu hızda internet hizmeti alabilecek.

 

Eski abonelerin AKN kapsamında hızı düşürülecek fakat aynı paket ücreti üzerinden internet kullanmaya devam edebilecekler. AKN uygulaması, 31 Aralık 2018’de ise tamamen kaldırılacak.

Author: yaprak

Share This Post On