AppleEvent 21 Mart’ta, Türkiye saatiyle 19.30’da gerçekleşti.

#AppleEvent 21 Mart’ta, Türkiye saatiyle 19.30’da gerçekleşti. Apple web sitesinden canlı yayınlanan etkinlikte 2 yeni ürün ile bir çok yeni uygulamadan bahsedildi.

Apple yetkilileri etkinliğe data güvenliği ve ekolojik anlamda imza attıkları yeniliklerden bahsederek başladı.
* Apple tüm dünyada kullandıkları enerjinin %93’ünün, 22 ülkede kullanılan enerjinin ise tamamının güneş enerjisi çiftlikleri adını verdikleri doğal kaynaklardan üretildiği iletildi.

* Paketlemede kullanılan kağıtların ise %99’unun geri dönüşümle elde edildiğinden bahsedildi.

1 Nisan’da 40. Yılını kutlayacak olan Teknoloji devi, sağlık konusunda yapılan bir çok araştırmaya rehberlik eden Research Kit uygulamasına ek olarak Care Kit’i tanıttı. Research Kit sayesinde, 24 saat içinde milyonlara ulaşarak, Parkinson hakkında tarihin en büyük araştırmasına imza atmalarından sonra, Care Kit sayesinde hastalıkların kişisel tedavi dönemine girilebileceği belirtildi. İnsanların kendi tedavileri konusunda daha aktif rol oynayabileceği Care Kit ile, ilaçlarınızı takip edip, ateşiniz tansiyonunuz gibi bilgileri kayıt altına alarak bu bilgileri doktorunuzla paylaşabileceksiniz. Nisan ayından kullanılmaya başlanacak olan uygulamada günlük hareket dökümünüzü de kaydedebileceksiniz.

Apple lansmanından çıkan bir yenilik de Apple Watch için yeni kayışlar. ABD satışları 2.99 dolar olacak bu yeni kayışlarla Apple saatlerinizi kişisellştirme şansı yakalayacaksınız.

Apple Tv için yeni özellikler de etkinliğin diğer bir başlığıydı. Apple TV lanse edildiğinden beri, Apple Store’a yaklaşık 5000 yeni uygulama eklendi. Bu uygulamalar sayesinde televizyonunuzdan; dizilerin son sezonuna, canlı basketbol maçlarına, çocuklarınız için eğitici uygulamalara ya da spor uygulamalarına ulaşabileceksiniz. Bunların dışında ana sayfanızı düzenleyebilecek, istediğiniz uygulamaya Siri ile ulaşabilecek ve bilgilerinizi isim ve şifrenizi söyleyerek ulaşabileceksiniz.

Bütün bu uygulamaların dışında 2 yeni ürüne de lansmanda yer verildi.

Iphone SE

* 6s ve 6+ severlerin yanında 4 inç telefon severlerin göz ardı edilemeyecek sayıda olmasından dolayı, bu boyutu korumaya karar veren Apple yetkilileri Iphone SE’de 6S ve 6S +’ın tüm özelliklerinin yanı sıra, 12 MP arka ve 5 MP ön kamera, Live Photos, grafik performans ve bir çok yeniliğin yanı sıra geliştirilmiş pil performansı dikkati çekiyor.

Touch Id’nin korunacağı bu yeni telefonda, Apple Pay ile 5 ülkede 3 milyon noktada ödeme gerçekleştirebileceksiniz.

IOS 9.3

Apple yeni ürünlerinin yanı sıra IOS’in son sürümü olan 9.3’ü de lanse etti. Bu güncelleme ile;

  • Night Shift ile mavi ışığın akşamları yumuşayacağından ve daha kaliteli uyku çekebileceğinizden,
  • Notes uygulamasında notlarınıza, şifre koruması geleceğinden,
  • Health uygulamasında sağlığınız için yeni uygulamalar önereceğinden,
  • News uygulamasında popüler haberler ve köşe yazarları yeniliğinden,
  • 41den fazla araç markasının Car Play’i araçlarında kullanmayı onayladığından, böylelikle aracınızdaki ekrandan arama, harita, müzik ve bir çok uygulamaya erişebileceğinizden,
  • Education uygulaması ile Ipad’in okullarda kullanılabilmesi için öğrenci ve öğretmenler için yenilikler oluşturulduğundan bahsedildi

Ipad Pro 9,7 inç

Apple Event’te lansmanı yapılan bir diğer ürün ise Ipad Pro 9.7. Ipad Pro 12.9’dan ayıran en önemli özelliği, adından da anlaşılacağı gibi boyutları. Bunun dışında, %40 daha az yansıtıcı özelliği, Apple Klavye, ve Aplle Pen uyumluluğu, True Ton özelliği ile; bulunduğunuz ortama göre ekranının renk değiştirerek gözünüzü daha az yoracağı, Usb kamera şarjı ve SD Card Reader aksesuarları ile fotoğraflarınızı Ipad Pro 9.7’nin doğrudan içine saklayaileceğiniz ve ilk defa 256 GB saklama alanlı bir cihaz olması ile öne çıkacağı düşünülüyor.

Bu iki yeni ürün de 24 Mart itibariyle ABD’de ön satışa çıkacak. 31 Mart itibariyle de kullanıcılara ulaşmaya başlayacak. Üstelik her zamanki renklerine ek olarak Rose yani pembe renk seçeneğiyle.

Author: yaprak

Share This Post On