Başarıya Ulaşmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Başarıya-ulaşmak-içn-zamanınızı-etkili-kullanın-standart-1

Zaman yönetimini etkili bir şekilde yapabiliyor olmak, erken yaşlarda kazanılan alışkanlıklardan birisini oluşturuyor. Yani, vaktinizi etkili bir şekilde kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz, bunu ilerleyen yaşlarda da uygulamanız ve başarılı olmanız mümkün oluyor.  İşte size başarıya ulaşmak için 5 yöntem;

1. Bir Takvim ya da takvim uygulaması kullanın

Her şeyi aklınızda tutmaya çalışmanız çok etkili bir yöntem olmayabilir. Bu yüzden başarılı insanlar genelde takvim, ajanda benzeri materyalleri kullanırlar. Mesela Googşe takvim bu konuda sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Hem kullanımı herkese açık hemde önemli toplantılarınızı ve işlerinizi nok ettiğinizde size önceden mail atabiliyor.

2. Görev yönetim tablosu oluşturun

Yapılacaklar listesi oluşturmak, zaman yönetimi açısında çok hayati bir önem ifade ediyor. Başlangıç için küçük, kullanılmış kağıtların arkasını bile değerlendirebilirsiniz. Tabii ki, sadece bu iş için ayrılmış bir defterinizin olması, sizin için daha iyi olacaktır.

Başarıya-ulaşmak-içn-zamanınızı-etkili-kullanın-standart-3

3. Günlük 7 ile 9 saat arası bir zamanı uyumaya ayırın

Daha fazla eğlenmek ya da çalışmak içn uykudan kesmek, kısa dönemli bir stratejidir. Eğer bu stratejiyi 20’li yaşlardan itibaren ugularsanız, ilerde işiniz daha da zorlaşır. Eğer yorgun olursanız, gün içinde daha fazla zamanda daha az iş yapabilirsiniz. Dolayısıyla, bedeninizin ihtiyacı olan uyku zamanına saygı göstermelisiniz.

4. Her hafta, kendinize bir haftalık değerlendirme yapın

Haftalık gözden geçirmeyi öğrenme, zaman yönetimi açısından çok kritik bir öneme sahiptir. Haftalık gözdne geçirme konsepti, Getting Things Done kitabının yazarı David Allen’a ait. Aşağıdaki adımları uygulayarak haftalık gözden geçirme yapabilirsiniz:

• Geçen haftaki programla sonraki haftanın programına birlikte bakın. Yapılan toplantıları, işleri gözden geçirin ve özel önem isteyen işlerinizi sıralayın.
• Maillerinizi gözden geçirin.
• Yıllık planlarınızı gözden geçirin ve gelecek hafta için bu amaçlara uygun işlerinizi sıralayın.

Bu alıştırma işlerinizi daha düzgün bir sıraya koymanıza ve sürprizlerle karşılaşmamanıza sebep olacaktır.

Başarıya-ulaşmak-içn-zamanınızı-etkili-kullanın-standart-4

5. Her gün 4 saat verimli çalışma konusunda plan yapın

Her gün 8 saat standart çalışma zamanınız olabilir ancak verimli çalışmanız aslında daha düşüktür. Günün geri kalan kısmı, mail cevaplama, toplantılara katılma ve diğer işlerle geçiyor olabilir.
En önemlisi, yapacağınız işlerden en ciddi olanını, sabah en erken saate koymanız. Gün içinde yorulmadan bu işi halledebilirsiniz.

Kaynak: http://www.uplifers.com/

Author: yaprak

Share This Post On