BİR DİJİTAL PAZARLAMACININ MUTLAKA OKUMASI GEREKEN 6 KİTAP

Dijital ve sosyal medyanın gerek kurumsal markalar gerekse kişisel markalar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu hızlı dijital yükselişe tanıklık ettiğimiz şu günlerde pazarlama ve iletişim dünyasındaki değişimlere, trendlere ayak uydurmak gittikçe zorlaşıyor. Arkada kalanlar başarısız oluyor, yakalayabilenler devrim yaratıyor.

Dijital pazarlamaya ilgi duyanlar dijital dünyanın bu dinamik değişimini tabii ki de kişisel bloglardan ya da içerik sitelerinden takip edebiliyorlar. Fakat bazı kitaplar var ki ilgi duyduğunuz bu alanda adeta birer klasik haline gelmiş durumdalar.

pazarlamanin-22-kurali

En iyi olmak mı ilk olmak mı? Ürün markası mı şirket markası mı? Kafanızda bu gibi sorular varsa Pazarlamanın 22 Kuralı pazarlama çalışmalarınız sırasında uymanız ve göz ardı etmemeniz gereken kuralları sıralıyor.

f5e9ac38-cc07-42ce-9be6-183314e1f261

İsterseniz bir ürün veya hizmet sunun, isterseniz bir marka olarak kendinizi konumlandırın, sosyal medyanın başarıyı belirleyen unsurların başında geldiği artık bir gerçek.

Apple’ın popüler marka imajının oluşmasında büyük katkıları olan ve iş dünyasında tüm sosyal medya platformlarının kullanımına öncülük eden Guy Kawasaki ve meslektaşı Peg Fitzpatrick’in bu konuda söyleyecek çok sözü var. Yazarlar son kitapları olan Sosyal Medya Sanatı’nda okuyanı zamandan, çabadan ve paradan tasarruf ettirecek pratik bir kullanım kılavuzu sunuyorlar.

Sağlam bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, en popüler platformlarda kalıcı bir yer edinmek, dijital varlıklarınızı büyütmek, pazarda daha görünür olmak ve takipçilerinizi artırmak istiyorsanız Kawasaki ve Fitzpatrick’in açtığı yoldan gidin ve Sosyal Medya Sanatı’nı tüm incelikleriyle öğrenin!

markaniz-icin-interneti-nasil-kullanmalisiniz

Artık neredeyse büyük-küçük tüm markaların sosyal medya kanallarını pazarlamalarının temeline koyduğunu düşünürsek bu kitapla sosyal medya pazarlamasının ve sosyal ağların dinamiklerinin en temel özelliklerini öğrenebilirsiniz. WordPress, Tumblr, Facebook, Twitter, Flickr, YouTube gibi platformları tek tek inceleyip örnekler veren kitap böylelikle markanızı nasıl büyüteceğinize dair de tüyolar paylaşıyor.

dijital-tutulma

Kaan Varnalı’ya göre “dijital mecraların pazarlama iletişimine getirdiği yenilikleri hem akademi hem de sektör insanları aynı coşkuyla takip ediyor, deneyimliyor ve değerlendiriyor. Ama kendi köşelerinde, birbirinden habersiz bir şekilde.” İşte Dijital Tutulma bu noktadan hareket ederek yazılmış bir kitap. Varnalı’nın sade, akıcı ve aynı zamanda bilgilendirici bir dille yazdığı Dijital Tutulma, hem pazarlama iletişimi öğrencileri hem de sektörün profesyonelleri için el altında bulundurulması gereken bir kaynak. Kaygan bir teknolojik zeminde her gün yeniden anlam kazanan kavramlara dair Varnalı’nın sunduğu felsefi tartışma, vaka örnekleriyle uygulanabilir hale geliyor.

Sektörün değerli ismi Haluk Sicimoğlu da “Strateji” konusunu ele aldığı bir bölümle Kaan Varnalı’nın bu ezber bozan kitabına zengin bir katkıda bulunuyor.

kucuk_ama_onemli_seyler

Pazarlama guruları listesinde ilk 10’a rahatlıkla koyabileceğimiz Tom Peters’in kişisel deneyimlerinden esinlenerek yazdığı bu kitapta iş hayatı hakkında birçok tüyo bulmak mümkün. Örneğin “Etkili stratejik dinleme, stratejik müşteri ilişkilerinin esas anahtarıdır ve dinlemede profesyonel anlamda ustalaşmak sayısız pazarlama analizinden daha fazla güç ve avantaj sağlar” gibi tespitlerle gelen yazar çoğu konuda kafanızı açabilir ve her şeye daha açık gözlerle bakmanızı sağlayabilir.

pazarlama-iletisiminde-sosyal-medya

Pazarlama iletişimi hassas bir konu. Hele sosyal medyada pazarlama daha da hassas… Kabuk değişimine direnmeyen, kendini doğru ifade edebilen markalar insanlara daha kolay ulaşıyor. Söylediğiniz her satış cümlesini ağzı açık dinleyip itaat eden kalabalığın yerini daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı bir müşteri profili alıyor. Tam da bu nedenle, sosyal medyayı doğru, dürüst, bilinçli kullanan markalar ayakta kalırken baba yadigârı çığırtkanlığa devam edenler Youtube’da komik bir video olmaktan öteye geçemeyecek!

Author: yaprak

Share This Post On