Birinin Dikkatini Çekebilmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

yaprakyapsan attention

Uzun soluklu başarı yakalayabilmek için başkalarının dikkatini çekebilmeniz önemli. Eğer patronunuz yaptığınız işin farkında değilse işinizde nasıl yükselebilirsiniz? Eğer takımınız sizi dinlemiyorsa, onlara nasıl liderlik edebilirsiniz? Ve eğer müşterileriniz sizi dikkate almıyorsa, mesleğinizi veya kariyerinizi nasıl sürdürebilirsiniz?
‘‘Birinin sizi dikkate alması size verebileceği en büyük değerdir’’ diyor Steve Rubel. Fakat çok az insan bilimin büyüleyici kısmını görebiliyor. Bu yüzden yeni kitabımın konusunu araştırmam iki yılımı aldı. 1,000’e yakın psikoloji, nöroloji, ekonomi ve sosyoloji çalışmasını elekten geçirdim. Sheryl Sandberg, Steven Soderbergh ve David Copperfield gibi onlarca önde gelen araştırmacı ve dikkat çekici düşünce liderleriyle röportaj yaptım.
Tüm bunların sonucunda insanların dikkatini yedi şekilde çekilebileceğini öğrendim:

Otomatiklik: Eğer biri havaya ateş açarsa, kendimizi korumak için başımızı aşağıya eğeriz. Eğer kadın otostopçu kırmızı renk bir kıyafet giyerse araca çok daha rahat alınır. Bu tür duyu ipuçları dikkatimi otomatik olarak çeker. Bu duyular güven ve hayatta kalma mekanizmamızı harekete geçirir aynı zamanda düşünmeden hareket etmemizi sağlarlar. Sürekli yüksek sesle konuşun ve kırmızı kıyafet ve çoraplar giyin diye öneride bulunmuyorum. Sadece, onların dikkatini çekebilmek için içgüdülerini harekete geçirebileceğiniz daha zeki yollar deneyin demek istiyorum. Örneğin, işe müşterinize sıcak bir çay veya kahve vererek başlayın. Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, bir miktar sıcağa maruz kalmak kişiyi daha sevecen hale getirebildiğini açıklamıştı.

İfade Etme: Dünya görüşümüz biyolojik, sosyal, kişisel deneyimlerimiz ve önyargılarımız tarafından şekillenir. Bu dünya görüşümüz sayesinde bazı düşünceleri daha dikkate alırken bazılarını ise tamamen yok sayarız. İnsanların dikkatini çekebilmek için hedef kitlenizin bakış açısına uyum sağlamalı veya var olanı değiştirmelisiniz. İkincisini yapabilmek için tekrarlama tekniğine başvurabilirsiniz. 1970’lerde yapılmış bir çalışmaya göre, eğer aynı açıklamayı sürekli tekrarlarsanız insanlar bunun gerçek olduğunu inanamaya başlayacaklardır. Vermek istediğiniz mesajı sürekli olarak tekrar etmekten çekinmemelisiniz.

yaprakyapsan ok

İhlal Etme: Beklentilerimize uymayan şeyler daha çok dikkatimizi çeker. Bu yüzden olayların olumlu veya tehdit içeren bir olgu olup olmadığını anlamaya çalışmamız doğuştan gelen bir ihtiyaç. Buna akademik çevrelerde beklenti ihlalleri teorisi olarak bilinir. İlgiyi en çok çeken daha yıkıcı olandır. Patronunuzun, müşterinizin veya iş arkadaşlarınızın dikkatini çekmek istiyorsanız onları olumlu bir yönde şaşırtmaya çalışın: beklemedikleri bir soru sorun, zor bir sürecin üstesinden gelin ya da kahve içmek için onları yürüyüşe davet edin.

Ödül Verme: Birçok kişi nörotransmitter dopaminin insanlara haz verdiğine inanır. Fakat Michigan Üniversitesinde Kent Berridg’e göre aslında bu daha çok beklentilerimiz ve motivasyonlarımız ile bağlantılı. Kendimizi tatmin edebileceğimiz yemek, seks ve para gibi daha içsel ödülleri körükler. Bunları elde edebilme umudu bile dikkatimizi çeker. Ödüller dikkatimizi çeken dokunabileceğimiz, tecrübe edebileceğimiz ve hatta görselleştirebileceğimiz büyük etkiye sahiptirler. Örneğin, büyük bir projenin sonunda bölge dışı etkinlik sunuyorsanız, bunu onlara sadece duyurmakla kalmayın aynı zamanda salyalarını akıtacak fotoğraflar paylaşın.

Gizem: Neden heyecanlı bir kitabı elimizden bırakamıyoruz veya Lost gibi bir filmi izlemekten kendimizi alamıyoruz? Belleğimiz tamamlanmamış hikâyeleri ve görevleri hatırlamak için ayarlanmıştır. Buna bilimsel olarak Sovyet bir psikoloğun keşfettiği Zeigarnik etkisi deniliyor. Aynı zamanda belirsizlikleri hiç sevmiyoruz ve bunu bir şekilde en aza indirmek için çalışıyoruz, en sonunda da bunu yararımız için kullanıyoruz. Ona potansiyel bir müşteriyle toplantı yaptığınızı söyleyin ve ikinci bir toplantıya gelmesini izleyin. Ona bir hikâye anlatın veya tamamlaması için bir görev verin. Tamamlanması zor bir görev onun dikkatini çekecektir.

Bilgi çağında dikkat bilimini anlayabilmek başarının ön koşuludur.

Bu yazı hbr.org sitesinden çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On