Biz Terör ve Politikayla Uğraşırken Bilim Dünyasında Yaşanan 16 Önemli Gelişme

Ülkece nasıl bir süreçten geçtiğimiz herkesin malumu. Zaten bir süredir siyasetle boğulduğumuz yetmezmiş gibi bir de Ankara’da yaşanan katliam sonrası canımızdan can gitti. Ülkemizin gündemi uzun süredir kanla yazılıyor.

Biz siyasetle, birbirimizi ötekileştirmeyle, hatta ve hatta katletmeyle meşgulken bilim dünyası ise birbiri ardına insanlığın yararına olacak ve ufuk açacak buluşlara imza atıyor. Biz birbirimizin hayatını zorlaştırırken, bilim bizlerin torunları için daha kolay ve güzel bir hayat sunmak için ilerliyor. İşte son zamanlarda gerçekleştirilen ve sanki başka bir dünyada gerçekleşiyormuş hissi uyandıran bazı bilimsel ve teknolojik gelişmeler:

1. Ses dalgaları kullanılarak beyne komutlar verildi

Ses dalgaları kullanılarak beyne komutlar verildi

Bilim insanları ilk kez ses dalgalarını kullanarak beyin hücrelerini kontrol etmeyi başardı. “Nature Communications” dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacılar, laboratuvar ortamında ultrason dalgalarıyla minik bir kurtçuğun beynindeki bazı nöronları faaliyete geçirerek hayvanın farklı bir yöne hareket etmesini sağladı.

2. Laboratuvar ortamında sperm üretildi

Fransa’da 10 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalar sonucu, kısırlığı tedavi etmek için bir çözüm yolu bulundu. Lyon kentinde hükümete ait CNRS laboratuvarında yapay ortamda insan spermi üretilmeye başlandığı açıklandı. Kısırlığa çözüm olması beklenen uygulamanın, kanser hastaları için de umut olması bekleniyor.

Her türlü virüsü tespit etmemizi sağlayacak bir test geliştirildi

4. İnsanın atası olan yeni bir tür bulundu: Homo naledi

Güney Afrika’da yapılan kazılarda insanın atası olan yeni bir tür bulundu. Bulunan yeni tür ‘Homo naledi’ olarak adlandırıldı. Araştırmada yer alan Wisconsin-Madison Üniversitesi uzmanı John Hawks, “Homo Naledi, ilkel atalarımızı andırıyor. Ama bununla birlikte şaşırtıcı şekilde insanla benzer yönleri de var” dedi.İnsanın atası olan yeni bir tür bulundu: Homo naledi

5. Plüton’da buz halinde su bulunduğu ve gezegenin mavi bir gökyüzüne sahip olduğu keşfedildi

NASA, bugün uzay aracı ‘New Horizons’ tarafından çekilen Plüton’un yeni fotoğraflarını yayımladı. Uzay aracının aktardığı verilere göre Plüton’da buz halinde su ve mavi bir gökyüzü bulunuyor. New Horizons ekip lideri bilim adamı Dr. Alan Stern yaptığı açıklamada, Plüton’daki mavi gökyüzünün ‘göz kamaştırıcı’ olduğunu ifade etti.

Plüton'da buz halinde su bulunduğu ve gezegenin mavi bir gökyüzüne sahip olduğu keşfedildi

Diş dolgularının tarih olmasını sağlayacak bir diş macunu üretildi

Japon bilim insanı Kazue Yamagishi kişisel bakım konusunda çığır açan bir buluş yaptı. Bilim adamının bulduğu yeni diş macunu kolayca ve acısız bir şekilde dişlerdeki delik ve çatlakları dolduruyor, ayrıca diş minesini de yeniden oluşturuyor. Bu diş macunu aslında bileşenleri olarak dişin minesine oldukça benziyor, ve diş çatlağına direkt olarak uygulanabiliyor.

Diş dolgularının tarih olmasını sağlayacak bir diş macunu üretildi

Author: yaprak

Share This Post On