Bu Uygulamayla Eve Sağ Salim Ulaşacaksınız

31148245

Geceleri tek başına sokaklarda yürümek pek çok insan için ürkütücü bir deneyim olabiliyor. Kadına şiddet olaylarının arttığı günümüzde, teknolojinin de yardımıyla bu soruna bir çözüm bulundu. “Yol Arkadaşım(Companion)” uygulamasının insanların korkularını azaltması ve şiddet olaylarının önüne geçmesi ön görülüyor.

Zira bu uygulama sayesinde aileniz veya bir arkadaşınız konumunuzu saniye saniye takip edebilecek. Michigan Üniversitesi’nde eğitim gören 5 öğrenci tarafından hayata geçirilen bu proje özellikle şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi açısından bir hayli önem taşıyor. Ayrıca sizi takip edecek ve nerede olduğunuzu her an görecek olan kişinin akıllı telefonuna bu uygulamayı yüklemesine gerek bulunmuyor. İletişim kurulan kişiye istek bir kısa mesaj aracılığıyla iletiliyor. Mesajda yer alan link kişiyi haritanın bulunduğu internet sayfasına yönlendiriyor. Kullanıcı yolundan saparsa, düşerse, itilirse, koşmaya başlarsa uygulama hareketteki bu farklılıkları fark edip telefon sahibine durumunun iyi olup olmadığını soruyor. 15 saniye içinde iyi olduklarını doğrulamazlarsa uygulama bir alarm sistemine dönüşüyor, olası suçluları kaçırmak için alarm çalıyor ve size polisi arama seçeneğini sunuyor.

Uygulamanın yaratıcılarından Lexie Ernst Amerika dışından pek çok insanın da uygulamayı indirdiğini; İngiltere, Belçika, Fransa ve Norveç gibi ülkelerden geri dönüş aldıklarını belirtiyor. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından ilgi gören uygulamayı çocukları için kullananlar olduğu kadar ileri yaşlardaki ebeveynleri için kullananlarda mevcut.

Author: yaprak

Share This Post On