Daha Verimli Olabilmeniz için 6 Psikolojik Tüyo

yaprakyapsan verimlilik

Hepimiz hem evde hem de işte daha çok verimli olabilmeyi diliyoruz; tabi söylemesi yapmasından kolay. 2013 yılında, yazılım şirketi AtTask tarafından yapılan bir araştırmaya göre; çalışanların bir kısmı çalışma haftalarının yarısını bir şeyle uğraşarak geçirirken diğerleri öncelikli işlerini bitiriyor veya yaratıcı toplantılar yapıyorlar. İşyeri aksiliklerini önlemek için farkına varmadan bizi verimli yapacak basit zihin tekniklerini kullanabiliriz. Herkesin farklı çalışma stilleri olduğunu da unutmayalım, bir metot üretkenliği altın değerinde arttırırken diğeri hata yapmamıza sebep olabiliyor.

İşte verimliliğinizi arttırmaya yardım edecek bir kaç psikolojik tüyo:

  1. Maillerinizi kontrol etmeyi oyun haline getirin

2012’deki araştırmaya göre, Amerikalı çalışanların iş gününün %28’ni mail kutularında geçiriyorlar. Pazarlama koçu George Kao mail kutusunu her saat sadece bir defa kontrol ettiğini ve her defasında ”bir sonraki” diyerek bu durumu oyun haline getirdiğini belirtiyor. Bu şekilde, mail kutunuzda saatler geçirmek yerine çok kısa bir sürede maillerinizle başa çıkabilirsiniz.

  1. Küçük bir hayal kurma molası verin

Hayal kurmak genellikle tembellik ve verimsizlik ile ilişkilendirilir, oysa hepimizin içi gittiği ”Evreka” anlarını tetikler. 2012 çalışmasına göre, beyin rahat durumundayken karmaşık problemleri daha yaratıcı bir şekilde çözdüğü ortaya çıkmış.

  1. Yüksek sesle kendinizi yönlendirin

Dikkatinizi arttırmak ve dikkatinizin dağılmasını engellemek için kendinize yüksek sesle yön verin. Bu basit yöntemle özellikle allak bullak hissettiğiniz anda problemleri daha sakin ve odaklanmış olarak çözebileceksiniz. İlginç gerçekler: Yüksek sesle konuşmak kayıp eşyalarınızı bulmanıza yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

  1. Zaman sınırlarını küçültün

Atlantic’e göre, insanlar hedeflerini ve teslim tarihlerini yıldan güne dönüştürdüklerinde işe başlamak için kendilerini daha verimli hissediyorlar. Bir sonraki projenizde bunu deneyerek vaktinizi öldürmekten kurtulmuş olursunuz.

  1. Doğa fotoğraflarına bakın

40 saniyeliğine de olsa dikkatinizi yeniden toplamak için doğaya kısa bir göz atın. 2015 Avustralya araştırması, beton bir binaya bakmak yerine çiçekli ve çimenlik bir çatıya bakmak katılımcıların daha az hata yapmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Doğa görseline bakmak bile çalışma performansının artmasını sağlıyor.

  1. Kendinize sürekli olarak verimlilik durumunuzu sorun

Verimli kalabilmek için kendinize bir mantra oluşturun. Her saat kendinize şu an verimli olmak için ne yaptığınızı sorun. Forbes’e göre bu sizin dikkatinizi yeniden toplamanızı sağlayacak ve mola vermenize yardım edecek.

Author: yaprak

Share This Post On