Dijital Pazarlama

Facebook’tan Uyku Modu Özelliği

Posted by on 10:00 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Facebook’tan Uyku Modu Özelliği için yorumlar kapalı

Düğün, mezuniyet, doğum günü, yılbaşı derken birçok aktivitenin onlarca fotoğrafı paylaşılıyor. Timeline’ların aynı kişiler etrafında dönmesi takipten çıkamama durumunda rahatsız edici olabiliyor. Facebook da bunun bilinciyle kullanıcılarını sevindirecek bir haberle geliyor: “Snooze” 
Test aşamasında olan Snooze özelliği ile takip etmeyi bırakmak zorunda kalmadan 24 saat, 1 hafta veya 30 gün seçenekleriyle istediğiniz kişiyi “uyku moduna” alabileceksiniz. Bu mod ile birlikte arkadaşlarınızın paylaşımları bir süreliğine görünmez konuma gelecek. Böylece isteyen doyasıya paylaşımını yaparken siz de görüntülemek zorunda kalmayacaksınız.
Snooze’un test aşaması sona erdikten sonra Facebook, kullanıcılarının haber akışlarını kontrol altına almalarını sağlayacak.

Facebook’un Popüler Emojisi Hangisi?

Posted by on 10:06 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Facebook’un Popüler Emojisi Hangisi? için yorumlar kapalı

Facebook’ta “beğen” tuşunda bulunan emojiler her gün 60 milyondan fazla kullanılıyor.
Sosyal medya araştırma şirketi Spredfast’in araştırmalarına göre, Facebook’un şubat ayında “beğen” tuşuna sunduğu “muhteşem, hahaha, inanılmaz, üzgün, kızgın” emojileri, her geçen gün daha sık kullanılıyor. Spredfast, 100 markanın yaklaşık 67 bin içeriğinin nabzını ölçerek kullanıcı-kategori-emoji arasındaki etkileşimi “Smart Social Report” raporuyla sundu. “Beğen” ifadesindeki emojilerin en çok kullanıldığı kategori “medya” olarak belirlendi. Medyayı beraberinde ambalajlı tüketici ürünleri ve turizm takip ediyor. Medya ile karşılaştırıldığında %50 daha az etkileşim gösteren sektör ise “finans” olarak karşımıza çıkıyor. Banka ve sigortacılık alanlarında şikayetlerin artış göstermesiyle “kızgın” emojisinin finans sektörüne yansıdığını görüyoruz. Kullanıcılar, fotoğraflı içeriklere daha az emojiyle etkileşim verirken eğlenceli videolara “muhteşem” emojisiyle etkileşim gösteriyor.
2015 yılında yılın kelimesi seçilen “emoji” ler gün geçtikçe kelimelerin ve duyguların yerini almaya devam ediyor.

​Apple Store Yaşam Alanına Dönüşüyor

Posted by on 10:06 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | ​Apple Store Yaşam Alanına Dönüşüyor için yorumlar kapalı

Apple ürün lansmanından sonra Apple Store için “mağaza” kavramını yeniden tanımlıyor. Apple Mağazaları, Apple Şehir Meydanları (Town Squares) olarak yenileniyor.
Apple’ın perakende şefi Angela Ahrendts, Apple’da mağaza kavramını baştan tanımladıklarını ve Apple mağazalarının insanları bir araya getiren kamusal alan olarak görmelerine dair açıklama yaptı. Apple Town Squares olarak yenilecek mağazalar belediye kültür merkezlerini andıracak. Apple Town Square konserler, atölyeler, toplantı odaları, çalışma alanları ve fotoğrafçılıktan müziğe çeşitli eğitimleri kapsayacak.
Apple Türkiye’nin internet sitesinde “şehir meydanı” kavramına dair ayrıntılı bilgi bulunmuyor. Fakat insanları yaratıcı çalışmaya ve yeni fikirler üretip uygulamaya yönlendiren bu yenilik, eğlence çerçevesinde Apple’ı geliştirebilir.

Apple’dan Yenilik: Animoji

Posted by on 15:01 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Apple’dan Yenilik: Animoji için yorumlar kapalı

12 Eylül’de tanıtılan Iphone serisi ile sunulan özellik Animoji, şimdiden merak konusu oldu. Apple, yeni işletim sistemiyle birlikte mesajlaşma sistemine de yeni güncellemeler ekliyor.  Bu yeni güncellemeyle emojilerin yerini animojiler alacak. Animoji, hareketli emoji niteliğinde emojilerin animasyon şeklinde kullanılmasını sağlayacak. Apple ile Emoji’nin kısaltılmasıyla oluşturulmuş bir kelime olan animojiye ses dosyaları da eklenebilecek. Animoji, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarında kullanılabilecek fakat yalnızca Apple ürünleri içerisinde saklanabilecek. Animoji, yüz tanıma sistemiyle birlikte çalışacak ve kullanıcılar kendi yüz ifadelerini emojiye hareketli ifade olarak ekleyebilecek. Yüz tanıma teknolojisinin sahip olduğu 3D sensörler kullanıcıların yüzünü algılayarak kişiselleştirilmiş hareketli emojiler sunacak.

Steve Jobs Theatre’da gerçekleştirilen Apple etkinliğini dünya genelinde milyonlarca kişi merakla ve heyecanla izledi. Apple hayranları şimdi beğendikleri seriye ve özelliklerine kavuşmak için heyecanla bekliyor.

Instagram Hikayeleri Artık Facebook’ta !

Posted by on 09:56 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Instagram Hikayeleri Artık Facebook’ta ! için yorumlar kapalı

Anlık paylaşımların sevilen yüzü Hikayeler artık Instagram’dan Facebook‘a aktarılabilecek.
Snapchat’in hikayeler özelliğinin çok talep görmesi Facebook’u da Instagram ve Whatsapp hikayeler özelliği güncellemesiyle harekete geçirdi. Instagram hikayeler özelliği, kullanıcılar tarafından çok sevilmesine rağmen Facebook’ta yeterli ilgiyi göremedi. Instagram’ın Facebook’a göre hedef kitlesinin daha genç olmasıyla etkileşimin de yüksek oluşu Facebook’u yeni seçenekler geliştirmeye yönlendirdi. Yeni özellikle birlikte Instagram’da paylaşılan hikayelere Facebook’ta paylaşma seçeneği eklenecek. Her anını önemseyen insanlar için geliştirilen bu özellik kullanıcılara kolaylık sağlamakla birlikte Facebook etkileşimini arttıracağı planlanıyor.
Şu an Portekiz‘de uygulanan bu özellik Lizbon‘daki bir kullanıcı olan Mario Rui Andre tarafından keşfedildi. Facebook ise henüz net bir açıklama yapmadı.

Hayat Kurtaran 7 İlk Yardım Önerisi

Posted by on 12:32 in Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Hayat Kurtaran 7 İlk Yardım Önerisi için yorumlar kapalı

Boğaza bir şey kaçmasından zehirlenmeye, yanıktan kalp krizine hızlı ve doğru ilk yardım teknikleri hayat kurtarıyor. Pek çocuğumuz acil durumlarda ilk yardım tekniklerini ya yanlış uyguluyoruz ya da uygulamaya cesaret edemiyoruz. Ambulans gelene kadar uygulanan yanlış bilinen teknikler hayati kayıplarla sonuçlanabiliyor.
Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Dr. Hazal Akgün, her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi, farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan Dünya İlk Yardım Günü kapsamında, en sık karşılaşılan kazalar ve sağlık sorunlarında ilk yardım uygulamalarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1- BAYILMA

Hasta ya da yaralıyı sırt üstü yatırın ve ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Solunum yolu açıklığını kontrol edin, üzerini sıkan giysilerini gevşetin. Kusuyorsa başını yan pozisyonda tutun. Hastanın bilinci açık değilse derhal ambulans çağırın.

Bunları yapmayın:

Ayılması için tokat atmak, sarsmak, su dökmek, alkol ya da kolonya koklatmak gibi hareketlerden kaçının.

2- YANIK

Derhal ambulans çağırın ve yanık bölgesini tazyiksiz akan su altında tutun. Şişliğe karşı saat, yüzük, bilezik vb takıları çıkarın. Yanan bölge genişse veya derinse, olası bir şok tablosunu önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz katıp içirin ya da maden suyu içirin.

Bunları yapmayın:

Yanan yere diş macunu, yoğurt, işe yarayacağını düşündüğünüz kremler vb sürmeyin. Aksi halde yanan bölge enfeksiyon kaparak daha fazla zarar görebilir. Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine doğrudan buz uygulamayın.

3- KALP KRİZİ

Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Hazal Akgün, “Hastayı derhal en yakın sağlık kuruluşuna götürün veya ambulans çağırın. Ambulans gelinceye kadar hareketsiz kalmasını sağlayın. Giysilerini gevşetin ve sakinleştirin. Bilinci açıksa hastayı ‘yarı oturur’ pozisyonda (sırta yer ile 45 derece açı oluşturacak şekilde pozisyon verin) bekletin. Ortam havadar değilse camları açın. Bilinç kapalı, nabız alınamıyor veya solunum durmuşsa; sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler temel yaşam desteğine başlayabilir!

Bunları yapmayın:

Hastayı sırt üstü yatırmayın, efor harcatmayın, öksürtmeye çalışmayın. Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü öksürtme, kalp krizi şüpheli hasta için kanama vb istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

4- HAVALE

Yüksek ateşte çocukların her zaman havale geçirme riski olduğu bilinmeli. Çocuğun koltuk altını, kasıklarını, el bileğinin içleri gibi eklemlerini ılık suyla ıslatılmış bezle silin. Hastayı ılık suyla ıslatılmış havlu ya da çarşafa sarın. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokun ve duş almasını sağlayın. Ateş düşmezse tıbbi yardım isteyin.

Bunları yapmayın:

Çocuğu çok soğuk suyun altına tutmayın. Titrediği veya üşüdüğünü söylediği için ateşli çocukları sıkı giydirmek, kalın örtülerle örtmek ölümcül sonuçlar doğurabilir!

5- ZEHİRLENME

Sindirim yolu ile zehirlenmede sadece ağız zehirli maddeyle temas etmişse su ile çalkalayın. Zehirli madde el ile temas etmişse sabunlu suyla yıkayın. Acil ambulans çağırın. Solunum yolu ile zehirlenmede, cam, kapı vb açarak ortamı havalandırın ya da hastayı temiz havaya çıkarın. Rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyonda tutun. Acil ambulans çağırın.

Bunları yapmayın:

Özellikle yakıcı maddenin alındığı ve hasta, yaralının ne yiyip ne içtiğinin bilinmediği durumlarda hastayı kusturmayın. Kimyasal maddelerde kusturma geçtiği yollarda tahribat yaratabiliyor.

6- KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ

Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Hazal Akgün, “Kan şekerinin ani düşmesi sonucu kişide terleme, hızlı nabız, titreme, yorgunluk, bulantı ve aniden acıkma hissi ortaya çıkar. Kan şekeri çok düşük olan hastalarda bilinçte alkol almış gibi değişiklikler olabilir. Böyle birini gördüğümüzde bu durumu aklımıza getirmemiz gerekir. Hastanın bilinci yerindeyse şekerli su verin. 15-20 dakikada düzelmezse sırt üstü yatırarak ayaklarını 30 cm. kaldırın ve derhal ambulans çağırın. Kan şekeri düşük hastanın 2 adet kesme şeker yemesi hayat kurtarıcı olabiliyor” diyor.

Bunları yapmayın:

Hastanın bilinci yutamayacak kadar veya komutlarınıza yanıt veremeyecek kadar karışık ya da kapalı ise ağız yoluyla bir şey vermeye çalışmayın.

7- BOĞAZA BİR ŞEY KAÇMASI

Bilinci açıksa da kapalıysa da hemen mutlaka ambulans çağırın. Bu arada kişi nefes alabiliyorsa ve bilinci açıksa öksürtün. Sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurun. Cisim çıkmadıysa arkadan sarılıp gövdesini kavrayın. Bir elinizi yumruk yaparak, başparmak çıkıntısını midenin üst kısmına, göğüs kemiğinin altına yerleştirin. Diğer elinizle, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırın. Cisim çıkıncaya kadar tekrarlayın. Bilinç kapalıysa ambulans gelene kadar temel yaşam desteği uygulaması yapın. Temel yaşam desteği uygulamasını sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler yapabilir!

Bunları yapmayın:

Kişinin boğazına kaçan cismi elinizle çıkarmaya çalışmayın. Aksi takdirde cismi daha ileri itip solunum yollarını kapatmanıza neden olabilir.

Kaynak: Acıbadem

#TBT nin Arkasındaki Sır Nedir?

Posted by on 15:29 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | #TBT nin Arkasındaki Sır Nedir? için yorumlar kapalı

Dünyada en çok fotoğraf paylaşımının yapıldığı perşembe günlerinin vazgeçilmez hashtagi #tbt Türkiye’de farklı bir anlam taşıyor.
Tüketici satın alma davranışları üzerine yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de reklamlara tıklama ve satın alma işlemlerinin en çok yapıldığı gün perşembe, en az olan gün ise pazar günü olarak açıklandı. Bu veriler ışığında #tbt aynı zamanda Türkiye’de “en çok alışveriş yapılan gün” anlamına geliyor.
CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer‘in açıklamalarına göre, dijitalleşen dünyada istenilen şeye ulaşmanın bir tık uzaklıkta olmasıyla artan alışveriş davranışı, perşembe günü en çok 14.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ayrıca 21.00-23.00 arası da diğer bir satın alma dilimi olarak karşımıza çıkıyor.
Gelişmelerin farkına varan ve tüketicileri yakından takip etmek isteyen firmalar da dijital alandaki varlıklarını daha iyi sürdürebilmek adına profesyonel destek almaya başladı. Geleneksel yöntemler yerini daha aktif ve etkili dijital çalışmalar aldı.

Kaynak= Brand Works İletişim Danışmanlığı

Ücretli Whatsapp Güncellemesi Geliyor!

Posted by on 14:00 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Ücretli Whatsapp Güncellemesi Geliyor! için yorumlar kapalı

 

Whatsapp, yeni güncellemesiyle ticari kullanımlar için ücretli uygulamaya geçiyor.

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın Operasyon Direktörü Matt Idema, şirketlerin tüketiciler ile daha kolay iletişim kurabilmesi adına gelecek yeni güncellemeyle ücret uygulanacağını belirtti. Böylece şirketler, müşterilerin talep ve sorunlarını yakından takip edip çözüm üretebilecek. Bu özellikle birlikte, Whatsapp’ta bulunan kişisel hesaplar ve şirket hesapları şirketlere uygulanacak doğrulama rozetleriyle birbirinden ayrılabilecek.

Yeni özellik Avrupa, Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da test edilirken ücretlendirme konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

AR-GE ve Inovasyona Yön Verenlerin Zirvesi

Posted by on 13:52 in Anasayfa, Etkinlik, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | AR-GE ve Inovasyona Yön Verenlerin Zirvesi için yorumlar kapalı

Türkiye’nin yerli yeniliğini temsil eden 2.MMG AR-GE Inovasyon Zirvesi ve Sergisi, 6-7 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi‘nde yapılacak.
Türkiye’nin daha hızlı büyümesi için ihtiyacı olan AR-GE ve inovasyonu tüm yönleriyle ele alacak, yerli ve milli projelerin konuşulup sergileneceği bu programda Türkiye’nin gelecek vizyonunu güçlendirecek panellerde önemli konuları uzmanlar ve sektörün önemli isimleri birlikte masaya yatıracak. KOBİ’lerin dönüşümünden milli gelirimizi dünyadaki ilk on ülkenin seviyesine getirecek yerli yenilik vizyonu, Türkiye’nin 2023 vizyonundaki atılımlarından dünyaya öncülük eden yerli ve milli teknolojilere kadar önemli konular konuşularak çözüm yolları üzerinde durulacak.

Katılım ve ayrıntılı bilgi için, etkinliğin resmî sitesi www.argezirvesi.com u ziyaret edebilir ve ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: YENİLETİŞİM

Coca Cola’dan Coşkulu Rekor

Posted by on 23:26 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Coca Cola’dan Coşkulu Rekor için yorumlar kapalı

Coca Cola‘nın Times Square’de yer alan panosu 3 boyutlu robotik LED panoyla rekor kırdı.
New York’un popüler meydanında 100 yıldır simgesel bir anlam taşıyan Coca Cola’nın panosu 2004 yılından sonra değişti. Dünyanın ilk 3 boyutlu robotik LED panosuyla büyük beğeni ve dikkatleri üzerinde toplayan Coca Cola’nın panosu 4 yıllık bir Ar-Ge çalışmasına dayanıyor. Pano, 1715 hareketli ve 245 statik LED küpün yer aldığı 240 metrekarelik bir görsel alan oluşuyor. İçerisinde bulunan her küp farklı şekillerde programlanarak haznesine girip çıkabiliyor. Yıl boyunca günün saatlerine göre takvimlenen panoda dünyada yayınlanan Coca Cola reklamları, New York sakinlerine ve turistlere hitap edecek.
Özel oturma alanlarının dizaynı ve gün boyu dağıtılan coca cola eşliğinde panonun yerleştirilmesi büyük bir coşkuyla kutlandı.