Dünya Dijitalleşiyor

42-new-digital-media-resources-you-may-have-missed-b2e7ac7407

Dünya büyük bir hızla dijitalleşiyor bunun sonucunda da dijital alanda var olabilmek kurumsal şirketler için önem kazanmaya başladı. Artık geleneksel iş modelleri ayakta duramamaya başladı ve beş yıl içerisinde ortaya çıkan şirketler piyasaya kafa tutuyor. Örneğin, gıda piyasasını altüst eden Yemek Sepeti ve konaklama olanağı sağlayan otellere meydan okuyan Airbnb örneklerini verebiliriz.

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, Türkiye ve dünyada yaşanan değişimin bu hızını “Şu anda büyük bir dijital değişim yaşanıyor. Bu bir anlık bir şey olmadığı için dönüşüm yerine değişim sözcüğünü kullanmayı tercih ediyorum. Gelecek beş sene boyunca çok büyük bir değişim yaşanacak ve iş dünyası köklü bir biçimde farklılaşacak” diyor. Dijitalleşmenin merkezindeki CDO’lar için ise organizasyon şeması belirlenmeye başladı. Beş yıl sonra her şirkete bir CDO hedefiyle yola çıkan CDO Turkey organizasyonu, bir CDO’ya bağlı ekiplerin nelerden oluşması gerektiğini belirledi.  CDO İcra Kurulu Başkanı; ‘‘CDO’lara bağlı olarak iş analizi ve geliştirme, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, müşteri deneyimi ve CRM, web, mobil, çağrı merkezi, büyük veri yönetimi, nesnelerin interneti, uyum, kontrol ve süreç yönetimi, bütçe ve raporlama aktiviteleri bir CDO’nun günlük yaşamının ayrılmaz parçaları olacak’’ diye belirtti.

Bu değişimin temelinde ise teknolojinin değil stratejinin olduğu vurgulanıyor. Dijital organizasyonlarda olgunlaşmanın en önemli göstergesi, uygun stratejinin oluşturulması ve bunun için gereken yeteneklerin şirket içinde yer almasının sağlanması olarak ifade ediliyor.

Author: yaprak

Share This Post On