Eskisinden Daha İyi Okumak İçin Neler Yapabiliriz

Okunmasi_gereken_kitaplar

Okumak benim işimin, sosyal hayatımın bir parçası ve en önemlisi yapmayı en çok sevdiğim şey. Ama okumak zaman isteyen bir şey ve çoğu zaman istediğim kadar okuyamıyorum. Burada, daha iyi bir okuyucu olabilmek için geliştirdiğim bazı alışkanlıklar var. Sizin için de işe yarayabileceğini düşünüyorum.

Her kitabı bitirmeye çalışmaktan vazgeçin. Başladığım her kitabı bitirmemle gurur duyardım. Artık değil. Hayat kısa ve birçok okuyabileceğiniz güzel kitaplar var.

Göz gezdirin. Özellikle gazete, dergi veya internette bir şeyler okurken.

Her zaman okuyacak birçok şeyiniz olsun. Hiçbir yere boş ellerle gitmeyin (dijital aletler burada büyük yardımları oluyor.)

Okuma listeniz olsun ve elinizin altında bulundurun. Kâğıda yazdığınız bir listeyi unutabilirsiniz ancak telefonunuzda oluşturacağınız bir liste asla kaybolmaz.

İddialı kitapları okumak için zaman ayırın. Her hafta sizi daha fazla zorlayacak kitapları okuyama vakit ayırın – örneğin; yüzyıllar önce yazılmış din ile ilgili bir çalışma, bir biyografi veya bilmediğiniz terimler içeren bir bilim kitabı.

Sesli kitapları deneyin. Kitap okuyamadığınız zamanlarda – araba kullanırken – herhangi bir kitabı dinlemek size olağanüstü bir deneyim kazandıracaktır.

Eğilimlerinizle mücadele etmeyin. Bazen çok farklı bir şey okumak istediğim zaman sanki sadece belli kitapları okumam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Şimdi ise ne okumak istiyorsam onu okuyorum çünkü bu sayede daha fazla okuyabiliyorum.

Bu metin; gretchenrubin.com sitesinden çevrilmiştir.

ti_725_45526914260241

Author: yaprak

Share This Post On