Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den 4 Çarpıcı Açıklama

zuckerberg

Yapay zekâ konusunda Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ileriye dönük açıklamalarda bulundu.

Salı günü, Zuckerberg California’daki ana merkezinden bir canlı yayın yaptı. İşte Zuckerberg’in değindiği 4 ilginç nokta:

  • ‘‘Empati’’ butonu geliyor: Zuckerberg, sosyal ağının alternatif bir ‘beğeni’ butonu üzerinde çalıştıklarını açıkladı ve üzgün/üzücü bir cevap vermeleri gerektiğinde üzüntülerini daha uygun bir şekilde anlatabilecekleri bir buton olacağını sözlerine ekledi. Örneğin Facebook üzerinden birinin ölüm haberini aldığınızda artık ‘dislike’ butonuna basabileceksiniz. Zuckerberg, ‘‘Uzun yıllardır insanlar bizden ‘dislike’ butonu bekliyordu ve en sonunda onlara kulak verdik. Büyük toplulukların ihtiyacını karşılayacak bu uygulamanın üzerinde çalışıyoruz’’ dedi.
  • AI grafik içeriklerini filtrelemek için bir anahtar olacak: Zuckerberg, Facebook daha detaylı olarak potansiyel rahatsız edici içerikleri filtrelemeleri gerektiğini kabul etti. Yapay zeka sayesinde Facebook’un kısa vadeli bir çaba ile bu durumun üstesinden gelebileceklerini belirtti. Şu anda toplum standartlarına göre kullanıcılar grafik içeriklerini işaretleyebiliyorlar ancak bazıları ise şiddet ve çıplaklık gibi grafik içeriklerini görmeye daha açık. Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan Türkiye’deki sahilde hayatını kaybeden üç yaşındaki göçmen çocuğun fotoğrafı için ise bazı üzücü fotoğrafların toplumdaki önemli konuları biçimlendirdiğini ve farkındalığı arttırdığını belirtti. ‘‘Şu anda insani duyguları anlayıp hissedebilecek bir sistemimiz yok ancak bunu önümüzdeki beş yıl içerisinde inşa edebiliriz” dedi.
  • İletişimin bir sonraki sınırı Video ve VR’lerdir: Zuckerberg, önümüzdeki beş yıl içerisinde toplumun ‘videonun altın çağı’ ile tanışacağını söyledi. Daha sonra, sanal gerçeklik veya VR’lerin paylaşım deneyimlerimizde baskın rol oynayacağını belirtti. Aynı zamanda 25-30 yıl içerisinde insanların doğrudan düşünce yoluyla iletişim kuracağını tahmin ettiğini söyledi. Facebook geçen yıl yaklaşık 2 milyar dolara sanal gerçeklik firması Oculus Rift’i satın almıştı ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sürükleyici cihazlar satmayı planlıyor.
  • Facebook sonsuza kadar yaşamayacaktır: Zuckerberg hiçbir firmanın sonsuza kadar yaşayamayacağını ve Facebook için de bunu beklemediğini söyledi. Aksine, Facebook’un dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı bir hale getirmenin uzun vadeli hedefleri olduğunu belirtti. Zuckerberg, ”Sonsuza kadar var olmayı amaçlayan kuruluşlar beni şaşırtıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Facebook 27 Eylül’de merkez binası Q&A’da Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi ayarlayacağı başka bir oturum düzenleyecek.

**VR: Sanal Gerçeklik

*Bu metin forbes.com’dan çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On