Facebook’tan Asılsız Haberlere Filtre Yöntemi

7’den 70’e hepimizin favori sosyal ağlarından Facebook bu sıralar bir eleştiriye maruz kalıyor. Son zamanlarda ABD’de yapılan seçimin sonuçları ülkeyi ayağa kaldırdı ve büyük protestolar başladı. Facebook’ta ise yalan haberler yayılmaya başladı.

Asılsız haberlerin yeri Twitter olmasına rağmen Facebook bu konuda oldukça eleştiri topladı. Sadece Facebook mu? Youtube da yanında yandı ve aynı eleştirilere maruz kaldı. Bu yıl içinde seçime gidecek Avrupa ülkeleri bu durumdan oldukça tedirgin oldu ve şikayette bulundu. Facebook ise bu şikayeti göz önünde bulundurdu ve asılsız haberleri önlemek adına bir filtre geliştirdi. Bu filtre Nisan ayında Fransa’da gerçekleşecek seçim öncesi için geliştirildi aslında. Ama Facebook ne yapsa yaranamıyor! Facebook’un bu yeni sistemi konusunda bazı Fransız medya şirketlerinin isteksiz olduğu söyleniyor. Facebook sizin için daha napsın!

Neyse ki Facebook algoritması hakkında açıklama yaparak ve değişikliğe gideceğini söyleyerek Fransa’yı ikna etti. Ne diyelim? Umarız memnun kalırlar. Çünkü yalan haber olanağı her sosyal mecra için vardır ve önüne geçmek de bir o kadar zordur.

Author: yaprak

Share This Post On