Filmekimi ile Yılın Filmleri Başlıyor

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 16. Filmekimi, bu yıl da birbirinden değerli filmleriyle ekim ayı boyunca 7 şehri dolaşacak. 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek Filmekimi biletleri, sinema gişelerinden ve Biletix üzerinden satışa sunulacak.
Türkiye’nin en büyük sinema sitesi Sinemalar.com, Filmekimi filmlerinden dikkat çeken 5 filmi seçti.

1. Anne! (MOTHER!) = Jennifer Lawrence’ın başrollerini canlandırdığı filmde, evli bir çiftin huzur dolu hayatının yanlarına yerleşen bir çiftle bozulmasını anlatıyor. Film ekibinin “cesur, benzersiz, eklektik”, eleştirmenlerin müthiş, ürkütücü, muhteşem” diye tanımladığı film, Siyah Kuğu (Black Swan) filminin yönetmeni Darren Aronofksy’nin bugüne kadar yönettiği en şaşırtıcı, en sürprizli film.
2. Mutlu Son (Happy End) = Haneke, Avusturya’nın Oscar adayı olan yeni filminde karanlık, rahatsız edici, öte yandan tuhaf bir mizah anlayışına da sahip burjuva konformizmini yansıtan bir sinema dili tutturuyor.
3. Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) = Filmin konusu, başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor.
4. Sevgisiz (Loveless) = Sevgisiz, bir çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın çabalarının pişmanlıkla sonuçlanmasını anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor.
5. Derin Sular (Submergence) = Normandiya’da birbirine âşık olup tehlikeli görevler peşinde seyahat etmek zorunda kalan ve şartlar yüzünden bir türlü kavuşamayan hidrolik mühendisi ve biyo-matematikçinin romantik hikâyesini anlatıyor.

Author: yaprak

Share This Post On