Google, Evinizin Ne Kadar Güneş Enerjisi Aldığını Ölçüyor

solar energy

Google’ın her şeyi cevaplamasına alışkın olmamıza rağmen, konu kişiselleştirilmiş güneş enerjisi çözümleri olduğunda cevap vermek zor olabilir.

Bu amaçla, Google güneş enerjisi miktarını ölçmek için güneş enerjisi optimizasyon haritası yaratmaya karar verdi. ‘Project Sunroof’  sayesinde Google Maps kullanarak evinizin güneş enerjisini kullanma konusunda ne kadar verimli olabileceğini hesaplıyor.

Bu proje hava ve harita verilerini birleştirerek sonuçları elde ediyor. Google Haritayı, 3D modellemeyi, hava durumunu kullanarak güneş enerjisini etkileyebilecek çatı yapılarının yanı sıra binaların ve ağaçların yarattığı gölgeleri de hesaplıyor. Bu hesaplamalar sonucunda çıkan veriler ile klasik bir dairenin giderleri doğrultusunda size bir maliyet ve yıllık kâr hesaplıyor.

project

Arama bölümüne adresinizi girdiğinizde bölgenizde en çok gölge alan veya güneş alan çatıları listeliyor. Aynı zamanda güneş enerji panelinizin yılda ne kadar güneş enerjisi aldığını hesaplıyor. Bu hesaplar sonrası Google kişileri güneş paneli sağlayıcılarına yönlendiriyor ve hizmet alınmasını sağlıyor. Şu anda sadece Amerika içinde San Francisco Bay Area, Boston ve Fresno’da hizmet sağlıyor. Umuyoruz ki en yakın zamanda Türkiye’ye de gelecek.

Author: yaprak

Share This Post On