Google’ın Sizin Hakkınızda Neler Bildiğini Gösteren 7 Şey

İlk olarak 1998’de resmen hizmet vermeye başlayan günümüzün DEV şirketi Google’ın bugün ulaştığı piyasa değerini ve marka değerini tahmin edersiniz. İşte bu yüksek piyasa ve marka değerine sahip olan Google bakın sizin hakkınızda neler biliyor?

Google History (Geçmiş)

Ekran Alıntısı

Evet adından da anlaşılacağı üzere geçmişiniz burada! Eğer bir google hesabınız var ise, Google bu güne kadar yaptığınız tüm aramaların kaydını tutmuş sizin için.

  • En çok aradıklarınız
  • Günde kaç arama yaptığınız
  • Yılda kaç arama yaptığınız

Evet hepsini görebilirsiniz; https://history.google.com/history/

 Google Ad (Reklam)

Ekran Alıntısı1

Burada ise internette gezinirken hangi Google Reklamlarının karşınıza çıkacağını görebiliyorsunuz. Aşağıda vereceğim linke tıkladığınızda Google sizin İlgi Alanlarınıza göre reklamlar sunduğunu göreceksiniz. İsterseniz bu ilgi alanlarını kendiniz belirleyebilir, ne tür reklamlar görmek istediğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

Ha, diyorsunuz ki Google benim ilgi alanlarımı nereden biliyor? Cevabı çok basit. Google’ın kendi dediğine göre Youtube’da izlediğiniz videolardan yola çıkarak böyle bir sistem kurmuş. Sanırım günlük hayatta gezdiğiniz sitelere göre de reklam çıkarıyor karşınıza.

https://www.google.com/settings/u/0/ads/authenticated

Google Location History (Konum Geçmişi)

Ekran Alıntısı2

Benim en sevdiğim özelliklerinden birisi. Günümüzde sıkça kullandığımız akıllı telefonların GPS bilgisinden, kullandığımız bilgisayarların konum bilgisinden Googlesizin geçmişte nereye gittiğinizi, ne zaman gittiğinizi, hangi yoldan gittiğinizi bir bir not etmiş. İyi mi kötü mü bilinmez, ama yararı olacağı kesin.

https://www.google.com/maps/timeline

Google Takeout

Ekran Alıntısı3

Bugüne kadar kullandığınız, Google’ın bildiğiniz ne kadar uygulaması (Plus,Youtube,Keep,Fit gibi) var ise hepsinin geçmişini alan ve size bir paket servisi şeklinde sunan bir diğer Google servisi. Aşağıda vereceğim linke tıkladığınızda Google Geçmişinizi indirebileceksiniz. Bir nevi arşiviniz olacak.

https://takeout.google.com/settings/takeout

Google Dashboard

Ekran Alıntısı4

Kullandığınız birçok Google ürününü toplu bir halde bulabileceğiniz yeni bir Google sayfası. Şöyle oluyor;

  • Mailleriniz,
  • Android telefonlarınız,
  • Konumlarınız,
  • Google Pluslarınız
  • Google Kişileriniz
  • Yüklediğiniz Uygulama Sayısı

Ve daha bir çoğu burada; https://www.google.com/settings/dashboard

Author: yaprak

Share This Post On