Her Facebook Yarışmasının İhtiyaç Duyduğu 6 Şey

7-Key

Facebook yarışmalarınız için her ne kadar kafa yorsanız da, istediğiniz sonucu alamazsınız. Çünkü 1.15 milyon kullanıcısı olan Facebook’da genel bir içerik yaratmaya çalışıyorsunuz. Her Facebook kullanıcısının hayranlarınız gibi olmadığını fark etmelisiniz. Hayranlarınız, pozitif bir etkileşimden sonra sayfanıza gelirken ulaşmaya çalıştığınız insanlar henüz markanızla tanışmıyorlar. Peki, yarışmanıza ulaşımı nasıl %100’e çıkarabilirsiniz? Başarılı bir yarışmanın sırrı, hem güncel hayranlarınızı elinizde tutmak hem de ürünlerinizi kullanmaya istekli potansiyel yeni müşterilere markanızı tanıştırmaktan geçer. İşte size Facebook yarışmanızı yükseltmek için dikkate almanız gereken 7 ipucu.

contest

# Konu ile İlgili (çekici) Bir Ödül Önerin
Hayranlarınız en çok neyi ister? Neden ilk etapta sizin ‘hayranınız’ oldular?
Ürününüz ödül ile tutarlı olsun. Ücretsiz ürünler, indirimler sunun. Eğer cupcake dükkânı iseniz, cupcake verin İPad değil.
# Başlangıç Yöntemi Seçin
Amaçlarınıza odaklanın. Öncülük etmek mi istiyorsunuz? Facebookunuzu görünür kılmak için daha çok beğeni mi almak istiyorsunuz? Hedefleriniz yarışmaya nasıl başlayacağınız ile ilgili size rehberlik etmelidir.
Facebook’un promosyon kurallarındaki son değişiklik ile beğenileri veya yorumları durum güncellemelerinde kabul edebilirsiniz. Böylece gönderileri kabul ederken birçok anlaşmazlık ortadan kalkarken karşılığında çok az bilgi alabileceksiniz.
# Sosyal Kanıtlar İçermeli
İnsan psikolojisi diğer insanların tecrübelerinden kolaylıkla etkilenir. Sosyal kanıt; ‘Eğer diğer insanlar bunu yapıyorsa ki ben bu insanlara güvenebilirim, o zaman bende onların yaptığını yapabilirim’ düşüncesidir. Bunu Facebook yarışmanızla bütünleştirebilmek için daha önce yarışmanıza katılmış kişilerin görüntülerini kullanın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, yarışmaya girmiş olan tüm kullanıcıların sekme içerisinde nasıl vurgulandığını görebilirsiniz. Bunun yapılma nedeni ise sizin de ‘hey bu ben olabilirim’ demenizi sağlayabilmek için.

content1

#4 Dipnotları Unutmayın!
Hizmet Kullanım Şartlarınıza ve Facebook’a ret butonu koymayı unutmayın. Facebook promosyon yönergeleri sizin resmi kurallardan ve uygunluk şartlarından sorumlu olduğunuzu içermektedir. Durum güncellemesi ile zaman tünelinde bir yarışma düzenliyorsanız aşağıdaki şablonu kullanın.
Yasal Uyarı: Bu promosyon hiçbir şekilde Facebook tarafından yönetilmemekte ve sponsorluk yapmamaktadır.
#5. Ortaklar ile Sosyal Ağlarda Promosyon
Yarışma canlı olduğunda, başlangıçtaki çekişme en zor kısmı oluyor. İlk başta, Fan sayfanızdan yarışmanın linkini güncellemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra, Facebook reklam platformu aracılığıyla gönderinizin reklamını yapabilirsiniz. Bu yöntem çok ucuzdur ve mesajınızı hızlı bir şekilde yayar.
Aynı zamanda yarışmanız hakkında tweet, paylaşım ve pin destekleriyle Facebook’dakilerin ilgisini daha çok çekin.
#6. Süre Taktiği
Yarışmalar sonsuza kadar sürmez, ama her zaman bir tane yapabilirsiniz. Eğer yarışmalarınızı sınırlı bir süre içerisinde yaparsanız, kullanıcılarınız fırsatları kaçırmamak için hızlı hareket edeceklerdir.
Facebook yarışması planlamak ve reklamını yapmak sizi çok yoracaktır. Büyüme taktikleriyle, yarışmanız yağlanmış bir makine gibi çalışacaktır.
Aynı zamanda hayranlarınıza yarışmanıza katılmanız için bir neden vermelisiniz. Tek bir URL yaratın böylece hayranlarınız kendi listeleriyle kolaylıkla paylaşabilirler. Link’e en çok tıklayan hayran yarışmayı kazanır.

Author: yaprak

Share This Post On