Pide Kuyruğu

Üzerindeki çörek otu ve susamların oranı, en sıcak olanıyla ölesiye kapışılan pide kuyrukları anısı üşüşünce başınıza, tamam ramazan gelmiştir.

Oruç tutsun ya da tutmasın, inansın ya da inanmasın, geleneklerini sevdiğimiz, bize evimizi, ailemizi, hiç de geri gelmeyecek olan çocukluğumuzu hatırlatan bir sızı varsa içinizde, sizinle de pide kuyruğunda karşılaşmış olabiliriz.

Tekke orucu denilen çocuk tipi oruç ile ilk tanışmamı hatırlıyorum da. Büyük olmaya çalışırken, öğleni biraz geçir, hadi biraz daha ve sonrasında 5 çayı saatinde orucu mecburi bozuşumu. Aristokrat orucu da denilebilir tabii 5 çayı kıvamında tuttuğum oruca ama, asalettendir ya laf ettirmemek:) Çocuk aklıyla, yarım üstü bir sevap kazanmanın haklı gururuyla başım dik, sırtım pek halim hala gözümün önünde.

Üzerindeki narları, fındıkları ayıklayıp yediğimiz, ya o enfes güllaçlar. Gül suyu konulduğu için, kokuyor diye kavga ettiğim nice pastaneci amcalar… Yıllar sonra, mutfak annesi olduğumda, ilk ev yapımı güllaç üretiminde geldiğim noktanın sütün içinde serbest stilde yüzen güllaçlar olması da o amcaların ah’ı dır bir bakıma. Etme-bulma güllacı, hayat bu işte!

Bulaşık makinasının henüz evlerimize intikal etmediği zamanlarda, 3 kız kardeşin en uyanık ve en az işsever haliyle naçizane ben, harçlık vaadiyle bulaşık sıramı savar sonra da anneme yakalanınca, kardeşimin yerine oruç tutmayı teklif ederdim. Girişimci ruhumu henüz kimsenin anlamadığı o dönemlerde, harçlıklar cebimde kaldı. Bulaşıktan kurtulup, yerine oruç tuttuğum kardeşim sevapların hangi bölümünü aldı? Bilinmez.Ama ben aç kaldım:)İşte onu biliyorum!

Ramazan paketleri içinde, kuru bakliyat, pirinç ve hoşaflıkların yanı sıra; Sakız çiğnemenin, lens takmanın orucu bozup-bozmayacağı, enerji içeceği ile de sahur yapılabileceği gibi konular da vitrine çıkar marketlerde ve sığ beyinlerde!

Hepimizin aklının karıştığı tüm konulara, yenileri hızla eklenir. Ay ortasına doğru alevlenir, ay sonuna gelindiğinde, bahaneler bizi geçmiş, boynuzla kulak arkadaş, herkes din bilgini veya hamili kart yakini iken “Bayramda ne yapıyoruz abi yaa? “programları ile sonlanır. Arabesk toplumlarda her daim prime time da kalan vicdanımız konulu reklamlar çoğalır. Çoğaldıkça çoğalır!

Pide kuyruğunda sosyalleşen bir ilk gençliktik belki biz, ama en sıcak-en gevrek-en çörekotlu pideleri alıp götürdüğümüz evlerde, sosyal mecralarımızla değil de hala adımızın onlarla anıldığı gerçek ailelerimiz vardı.

Annesi iftara, kuru patlıcan dolması yapacak tüm arkadaşlarım için şimdiden hayırlı ramazanlar. Resimleri Instagram’da paylaşmayın yalnız, pide kuyruğunda canımız çekiyor!

Author: yaprak

Share This Post On