Instagram’da Artık Kare Fotoğraf Paylaşmak Zorunda Değilsiniz

instalandscape

Instagram’daki her beş fotoğraf veya videodan birinde rahatsız edici beyaz arka fonu görüyoruz, çünkü herkes manzara fotoğraflarını ve portrelerini karenin içine sığdırabilmek için farklı uygulamalar kullanıyor. İşte bugün Instagram, Android ve İOS cihazlarında tüm fotoğraf ve videolar kare olmalıdır gerekliliğini kaldırıyor. Kişiler video veya fotoğraf yüklerlerken ekranın sol köşesinde görsellerinin formatını dikey veya yatay olarak değiştirebilecekler. Tabi hala isteyen fotoğrafını kare olarak da ayarlayabilir.

Bu değişiklik sayesinde sanatsal yeni ifade biçimleri oluşturabilir. Geleneksel olarak, yatay video çekimi sinema hissini vermektedir. Moda fotoğrafçıları ayakkabı ve kıyafet çekimlerinde kare formatın onları zorladığından şikâyetçidir. Aynı zamanda her instagram kullanıcısı için büyük rahatlık getirecek bu yenilik ile kişiler arkadaşlarının yüzlerini fotoğraftan kesmek zorunda kalmayacaklar.

Instagram’ın yaratıcılarına fotoğrafları kare bir format da yayınlamayı nereden bulduklarını sorduğumuzda; ‘‘Baktığımızda fotoğraflar akışta çok güzel görünüyordu;’’ diye yanıt verdiler. Ancak kullanıcıların bir kareye sığmayacak anılarını paylaşmak istediklerini ve bazı kısımları kesmek zorunda kaldıklarını belirtti. ‘‘Bu formatı yaratarak onlara daha yaratıcı bir özgürlük verdik’’ diye belirtti.

Örneğin kare bir fotoğraftaki görüntü ile yeni yaratılan format arasındaki fark

Kare Formatı

img_2340

Yeni format

img_2339

Author: yaprak

Share This Post On