İnternette ve Sosyal Medyada Tek Bir Şifre Kullanmanın Tehlikeleri

Araştırmalar, birçok kişinin şifreleri konusunda hala yeterince dikkatli olmadıklarını gösteriyor. İnternet kullanıcılarının yalnızca %38’i her hesabı için yeni bir parola oluştururken, yedi kişiden biri (%14) bütün hesapları için tek bir parola kullanıyor. Bu kullanıcılar, bir veri sızıntısı durumunda birden fazla hesabı aynı anda tehlikeye atmış oluyor.

Risk seviyesi, çok sayıda hesap için sadece birkaç parola kullanan kişiler (%36) ve aynı parolanın farklı varyasyonlarını kullanan kişiler (%12) için daha düşük sayılmaz. Başka bir Kaspersky Lab araştırmasına göre durumu daha da karmaşıklaştıran şey, 10 kişiden birinin uzunluğu en az sekiz karakterden daha kısa parolalar oluşturması ve kullanıcıların %12’sinin örneğin büyük harf, rakam, noktalama işaretleri ya da benzer başka hileler kullanarak tahmin edilmesi zor parolalar oluşturmuyor olmaları.

Daha da kötüsü, araştırmaya göre aynı zamanda tüketiciler parolalarını erişilmesi kolay veya güvensiz yerlerde saklayarak güvenlik riskine davetiye çıkarmakta. Katılımcıların yarısından fazlası (%57), parolalarının bir kağıt parçası üzerinde ya da telefonlarında yazılı olduğunu, bilgisayarlarında bir metin dosyası olarak sakladıklarını ya da tarayıcılarına kaydettiklerini söylemiş. Tarayıcıların kullanıcı adı ve parolayı kaydetmeyi önerdikleri durumlarda katılımcıların üçte biri (%36) bunu kabul etmeye hazır olduğunu söylemiş ve böylece ilgili cihazı ele geçirme ihtimali bulunan siber suçlular ya da sahtekâr insanların elini güçlendirmiş oluyorlar.

Parolalara karşı takınılan bu dikkatsiz tutum, pek çok kullanıcının bilgisayarlarında sakladıkları herhangi bir gizli bilgi olmadığına ikna olmaları ile açıklanabilir. En azından katılımcıların %27’si, parola ve oturum açma bilgilerinin siber suçluların favori hedefi olduğunun farkında olmadan, buna inanıyor. Buna ek olarak, Kaspersky Lab tarafından yapılan güncel çalışmalardan bir diğeri, kullanıcıların %73’ünün iç çamaşırı giymeden dışarı çıkmak yerine parolalarını teşhir etmeyi tercih edeceklerini göstermiş. Sonuç olarak, ankete katılan kullanıcıların %25 gibi endişe verici bir oranının hesapları geçtiğimiz yıl ele geçirilmiş.

Author: yaprak

Share This Post On