Kadın Olmak

kadın

Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede kadın olarak nefes almak zor ve günden güne de zorlaşıyor. Sadece Türkiye’de de değil dünyanın geneline baktığımız zaman kadının adı yok. Epey zamandır sesimizi duyurabilmek için daha yüksek sesle haykırıyoruz. Epey zamandır işlenen kadın cinayetlerine dur diyebilmek için, sokaklarda korkmadan ve özgürce dolaşabilmek adına dur durak demeden yürüyoruz. Çevremizdeki ülkelere baktığımızda benzer hikâyeleri farklı kadınların da yaşadığını görebiliyoruz. Bunları görmemize rağmen Türkiye’de durum maalesef çok daha vahim.
Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) her yıl cinsiyet eşitlik endeksini açıklıyor. Bu endekste, kadınların ve erkeklerin ekonomik durumları, yönetici kadrolarında çalışma oranları ve meclisteki temsiliyet oranlarına bakılarak hesaplamalar yapılıyor. Son bir yıl içerisinde birçok ülkede kadın ile erkek eşitliğinde olumlu gelişmeler gözlemleniyor. Ancak, 2014 araştırmalarına göre Türkiye 142 ülke arasında 125. Sırada… Türkiye, raporun ilk yayımlandığı yıl olan 2006’ya baktığımızda 115 ülke arasında 105. sıradaydı. Kadın-erkek eşitliği bakımından İzlanda, Finlandiya ve Norveç ilk üç sırada yer alıyor. Şu an Meclis’teki kadın sayısı 97, yani kadın oranı yüzde 4 kadar yükselerek yüzde 14’e çıktı. Ancak yürümemiz gereken daha çok yolumuz var. Kadınlar arasında işsizlik oranı %11 (erkeklerde 9) Kadınlar arasında yarım gün çalışma oranı %24 (erkeklerde 9) Tarım dışı istihdamda kadın işgücü oranı %23 banka hesabı olan kadınların oranı %33 (erkeklerde 82) İşletmelerde liderlik konumuna yükselebilen kadın oranı ise %4.
Kadına yönelik şiddet ise Türkiye’nin hiç kapanmayan yarası. 25 yıldır kadına yönelik şiddet alanında kadınları destekleyen Mor Çatı’nın 2014 yılı faaliyet raporuna göre, Mor Çatı’ya 2014 yılı içinde şiddete maruz kalarak başvuran 832 kadın ve çocuk var. Başvuran kadınların yüzde 84’ü en az bir kere evlenmiş. Mor Çatı’ya başvuran kadınların neredeyse tamamı (yüzde 99,5) tanıdığı, güvendiği, ilişki içinde olduğu erkeklerin şiddetine maruz kalmış.
Tüm bu istatistiklere baktığımızda Türkiye’de kadın olmak zor. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de çalışan kadınları desteklemek için birçok girişimcilik ve çalışmalar yürütülüyor. Yönetimde fırsat eşitliği ve kadının desteklenmesi, iş ve özel yaşam dengesi , iş hayatı ve yönetimde çeşitlilik gibi bir çok konuda çalışmalar yürüten ve Kasım 2015’te 29. EWMD International Conference kapsamında” İş Hayatında Çeşitlillik” i konuşmak üzere Global Network’ün tüm üyelerini Türkiye’de ağırlayacak olan EWMD Turkey (European Women’s Management Development International Network), kadınların yönetim kuruluna girebilmeleri için çalışan Women Corporate Directors Türk Platformu, PWN Istanbul (European Professional Women’s Network), TURKISH Win (Turkish Women International Network) gibi kadın ağlarının Türkiye platformları, çalışan kadını desteklemek için bir çok proje hayata geçiriyor. Bunların yanı sıra Türkiye’de Kagider, Ka-der başta olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü toplumsal alanlarda kadını desteklemek için yoğun olarak çalışıyorlar.

Hepimiz eminim ki bu ülkede hayatımızı sürdürebilmek için çok emek verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Bu yüzden her şeye rağmen biz yüksek sesle haykırmalıyız ve yola devam etmeliyiz.

Author: yaprak

Share This Post On