Kadınlar Barış ve Kardeşlik İçin Yola Çıkıyor

barış

“Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu” 16 ve 17 Eylülde Mardin ve Cizrede olacak

Aralarında yazarların, gazetecilerin, akademisyen ve siyasetçilerle, farklı meslek gruplarından 25 kadının yer aldığı Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu, 16 ve 17 Eylül günlerinde Mardin ve Cizre’de, dayanışma ve barış çağrısında bulunacak. Bölgede yaşayan kadınlar ve kadın örgütlerinin yanı sıra, yerel yöneticilerle de bir araya gelerek sorunları dinleyecek olan Kadın Dayanışma Grubu, bu ziyaret sonrasında daha farklı etkinlik ve girişimlerle barış ve dayanışma çabalarını büyütecek. Ziyarette şu isimler yer alacak:

Maya Arakon, Sinem Arslan, Oya Baydar, Nurcan Baysal, Yasemin Bektaş, Füsun Çeliker, Özlem Dalkıran, Ebru Baybara Demir, Ayşe Erzan, Hande Karaküllah, Canan Kaftancıoğlu, Ayşe Köroğlu, Ayşe Kulin, Perihan Mağden, Çiğdem Mater, Nil Mutluer, Nesrin Nas, Gülseren Onanç, Zeynep Oral, Filiz Şahin, Mebuse Tekay, Hidayet Tuksal, Melek Özman, Yaprak Yapsan.

Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu’nun çağrıcılarından lseren Onanç, girişimi ve bu ziyaretin önemini şu sözlerle anlatıyor:

“Ülkemizde giderek artan şiddet ve çatışmanın mağduru olan kadınlar ile dayanışma için Mardin ve Cizre’ye gidiyoruz. Bu tamamen bireysel bir girişim ve herhangi bir kurumun temsili söz konusu değil. Katılan her arkadaşımız sadece kendi gibi vicdanlı kadınların temsilcisi olarak geliyor. Bu ziyaretle, oradaki kadınlara, kardeşlerimize, ‘yalnız değilsinizdemek istiyoruz. Biliyoruz ki, bu topraklarda savaşın en büyük acısını yaşayanlar da, barışı en çok arzu edenler de kadınlardır. Biz barış istemini daha yüksek sesle söyleyebilmek için bu yola koyuluyoruz. Bu topraklardaki kardeşlik ve dayanışma duygusunu korumak istiyoruz. Çok sancılı ve hepimizi acıya, yer yer karamsarlığa iten bu dönemde, ellerin silahlardan çekilmesini ve barışın hemen tesisi edilmesini talep ediyoruz. Bu dayanışmayı, bu barış çağrımızı önümüzdeki dönemde farklı etkinlikler ve farklı girişimlerle de geliştireceğiz.”

 

“Hepimiz Cizreliyiz Demeye Gidiyoruz” diyen Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu’nun diğer bir çağrıcısı olan Oya Baydar’ın hazırladığı bildiri, 16 Eylül Çarşamba sabahı Mardin’de Cizre’ye yola çıkmadan, basın ve kamuoyuyla paylaşılacak.

NOT:

Basın iletişimi, daha ayrıntılı bilgi ve çağrıcılara ulaşmak için, Yasemin Bektaş’la iletişim kurabilirsiniz: 0534 240 22 11

BARIŞ İÇİN KADIN DAYANIŞMA GRUBU

MARDİN VE CİZRE ZİYARET PROGRAMI

16 Eylül Çarşamba
06:55    Atatürk Havalimanı ve 06:35 Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Mardin’e hareket

09:00    Mardin Havaalanı’nda Grubun Buluşması

09:30    Cizre’ye Hareket

11:00    Cizre’ye varış ve Cizre Ziyaretleri

16:00    Cizre’den Mardin’e Dönüş
17 Eylül Perşembe
10:00 – 11:00     Mardin Belediyesini Ziyaret

11:30 – 12:30      Mardin STK Temsilcileriyle Görüşme

14:00 – 17:00     Değerlendirme Toplantısı

19:00                   İstanbul’a Dönüş

Author: yaprak

Share This Post On