Kitlesel Fonlama Kampanyaları için Sosyal Medyayı Nasıl Kullanırız

crowd

Yazıya başlamadan önce kısa bir not: Kitlesel fonlama (crowdfunding), internet devriminin popülerleştirdiği bir fonlama modeli. Bu model ile projeniz ya da vaadiniz için gereken parayı, küçük paylar halinde kişilerden (destekçilerinizden) topluyorsunuz.

Kitlesel fonlama kampanyası mı yürütüyorsunuz?

Reklamını yapmak için sosyal medyayı mı kullanıyorsunuz?

Hedeflerinize ulaşmak için, kampanya sırasında, öncesinde ve sonrasında sosyal medyayı kullanmanız gerekir.

Bu yazıda kitlesel fonlamada başarıya ulaşabilmeniz için sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz.

#1: Kampanyanız için Sosyal Mecraları Seçin

Kitlesel fonlama kampanyası planladığınızda, size en çok etkiyi sağlayacak sosyal mecralara odaklanın. Doğru mecrayı seçmek için, bu soruları dikkate alın:

  • Daha çok hangi mecrada takipçiniz var?
  • Sohbetlerinizi ve paylaşımlarınızı nerede yapıyorsunuz?
  • İnsanlar topluluğunuzda en çok neden etkileniyor?
  • Hangi platformda kendinizi daha rahat hissediyorsunuz?

Birçok kitlesel fonlama kampanyası için genel olarak doğru mecra ya Facebook ya da Twitter. Çünkü bu mecralarda en çok takipçiye ulaşırlar ve etkileşim için de teşvik edicidir.

Fakat aynı zamanda topluluğunuzun en çok konuştuğu ve sizin de en sosyal olduğunuz mecrada bulunmanız daha doğru olacaktır. Instagram giderek daha popüler hale geliyor ve eğer kampanyanızın daha profesyonel bir kitlesi varsa LinkedIn daha uygun olabilir.

#2: Bir Kampanya Hashtag’i Belirleyin

Kitlesel fonlama kampanyanız için bir tane hashtag yaratın ve bunu tüm sosyal medya hesaplarınızda kullanın. Bu sayfanızdaki paylaşımları organize etmenizi sağlayacaktır. İnsanlar tek bir yerdeki konuşmaları çok daha rahat bulabilecek ve kitlesel fonlama kampanyanız hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler.

yaprak yapsan crowd

Aynı zamanda destekçilerinizin ve bağışçılarınızın da bu hashtag’i kullanmasını sağlayın. Böylece insanların kampanyanız hakkında ne düşündüklerini öğrenebilirsiniz aynı zamanda kampanyanız hakkında bilgisi olmayanları da haberdar etmiş olursunuz.

#3: Facebook Aracılığı ile Topluluğunuzu Geliştirin

Topluluğunuz kitlesel fonlama hedeflerinizi karşılamak için en güçlü varlığınız. Takipçileriniz yeni kitlelere, bağışçılara ulaşmanıza yardımcı olur.

Sadece Facebook’ta bulunan bağlantılarınıza güvenmekle kalmayın aynı zamanda kampanyanız için Facebook sayfası yaratarak erişiminizi yükseltin.

Facebook Sayfası Yaratma

Facebook sayfası, toplumunuzdaki gerçek hayranlarınızın merkezi yeridir ve mevcut markanızla ilgili paylaşımları güncel tutmanızı sağlar. Facebook sayfanız aynı zamanda kampanyanızı destekleyecek haberleri paylaştığınız bir yer olmalıdır; böylece destekçileriniz bu haberleri paylaşabilir ve yorumlarla daha hızlı etkileşim alırsınız.

Eğer kişisel bir proje için kitlesel fonlama kampanyası yapıyorsanız veya kampanyanızın daha özel kalmasını istiyorsanız, Facebook grup veya etkinlik sayfalarını kullanabilirsiniz. Facebook sayfaları daha geniş topluluklar için idealdir.

Facebook Sayfa İstatistik Bölümünü Keşfedin

Her Facebook sayfasının istatistik bölümü vardır. Bu analizler sayfanızın beğeni, erişim, bağlantı (yorum, paylaşım vb.) ve demografiklerini temel alarak performansını ölçer.

paylaşım1

Bu verileri kullanarak sayfanızın hangi yönde başarılı veya başarısız olduğunu anlayabilirsiniz

Kitleniz ile Yakın İlişki Kurun

Facebook paylaşımlarınızı yaparken etki-tepki tekniğini kullanmanız önemlidir. Topluluğunuzun size cevap vereceği çekici paylaşımlar yazmak için zaman ayırın. Hayranlarınız onları bilgilendirdiğiniz için hem çok sevinecek hem de bu kampanyanın bir parçası olmaktan mutluluk duyacaklardır. Örneğin, kampanyanız önemli bir kaynak bulduğunda onları bilgilendirin.

paylaşım2

#4: Doğru İçeriği Belirleyin

Sosyal medya sayesinde kampanyanız hakkındaki farkındalığı arttırıyorsunuz ve kampanyanıza katkı sağlamış oluyorsunuz. Sosyal medyada satış tipi ve bilgilendirici paylaşımlarda bulunun.

Bilgilendirici Paylaşımlar

Kampanya ile ilgili sosyal paylaşımların %80’i satışa odaklanmadan eğitici ve bilgilendirici olmalıdır. Bu paylaşımlar ilişkiyi güçlendirir ve insanların sayfanızı birden fazla kere ziyaret etmelerini sağlar. Eğer ürün odaklı bir kitlesel fonlama kampanyasına sahipseniz, ürününüzle ilgili ilgi çekici bir görsel paylaşabilirsiniz.

Satış Odaklı Paylaşımlar

Kitlesel fonlama kampanyanız için %20 civarında paylaşım yapmanız gereken türdür.

Sonuç

Bireysel, marka ve kar amacı gütmeyen gruplar için kitlesel fonlama kampanyalarında sosyal medya başarısı oldukça önemlidir. Paylaşılabilir içerikler yaratmaya ve sosyal medyada topluluğunuzu geliştirmeye odaklanırsanız, yeni kitlelere ulaşabilirsiniz. Sosyal medyayı ne kadar etkili kullanırsanız o kadar katkı, güvence ve bağış alırsınız.

Bu metin http://bit.ly/1KYW9dk sitesinden çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On