Medeni toplumlar kadınların desteğiyle yükselir. Eğitimde eşitliğin sesi olmak için #KızlaraSesVer

97’de eğitim aşığı bir babanın kızı olarak doğan Malala, babasıyla Taliba’nın eğitim karşıtı görüşlerine karşı direnerek çığır açtı. Malala babasının tutkusunun peşinden gitti ve eğitimine aşkla bağlandı.
2009 yılında Taliba’nın SWAT’taki askeri gücünü arttırdı. Kadınlarının alışverişe çıkmasının, televizyonun, müziğin ve okulların yasaklanmasına karar verilen dönemde Malala BBC’nin Urduca blogunda takma adla yazı yazmaya başladı. Malala ve babası ölüm tehditleri almalarına rağmen davalarının peşinden gitmeye devam ettiler. Bu sırada New York Times için yapılan bir belgeselde Malala’nın kimliği ifşa edildi.
2011 yılında Pakistan’ın ilk Gençlik Barış Ödülü’nü kazandı. Artan ilgiye karşın Taliban, Malala’nın öldürülmesine karar verdi. 2013 yılında okula gittiği için saldırıya uğrayan Malala dünyada bir simge haline geldi.

Taliban’ın Malala’yı öldürme teşebbüsü dünyaca kınandı ve 2 milyon kişi ücretsiz ve zorunlu eğitim için imza verdi, tasarı meclis tarafından hızla onaylandı. Malala ve babası eğitim alamayan milyonlarca kız çocuğunun hakkını korumak için Malala fonunu kurdu.

2014 yılında ise Malala, ilham veren bakışı, vizyonu, hak ve eğitim savunuculuğu ile Nobel Barış Ödülünü kazandı. Ödülden kazandığı parayı ise Pakistan’da kız çocuklarına eğitim veren bir ortaokul yaptırtmak için bağışladı.

http://www.benimadimmalala.com/kizlara-ses-ver linkinden siz de onlara ses verebilir, eğitimde eşitliğe katkıda bulunabilirsiniz.

Author: yaprak

Share This Post On