Markalaşmanın Yapı Taşı: Sosyal Medya

Artık bir ürünü iyi üretmeniz, kalitesi onun satılmasında veya sevilmesinde tek etken değil… Uzun süredir ”lovemark”tan ve ne olduğundan bahsediyorum. Eğer müşterinize samimiyet verip onu değerli hissettirebiliyorsanız, onunla yakın bir bağ kurabiliyorsanız, #LoveMark olma yolunda ilk adımınızı attınız demektir. Bir markanın, müşterisiyle en iyi samimiyet kurabileceği alan sosyal medya…

Son yıllarda ülkemizde birçok markada gelişmiş olsa da yöneticiler sosyal medyaya para harcamada çekingen davranıyor. Açıkçası bu bir şirketin düşebileceği en büyük hatalardan biri, çünkü eğer sosyal medyada reklamınız varsa, billboardlardan daha çok tanınıyorsunuz ve insanlar size direkt olarak ilgi gösteriyor. Sonuç olarak hiç kimse bir billboardın fotoğrafını çekip paylaşmaz.

Peki ya doğru yolu bulmak nereden geçiyor? Bana göre vizyoner olmaktan ve geleceği görebilmekten. Sosyal medyayı bir mecra olarak görüp ona önem veren şirketler, yükselme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kısacası gerçekten bir marka olmanın yolu artık dijitalden ve samimiyetten geçiyor.

Author: yaprak

Share This Post On