Markanız için Snapchat’i Nasıl Kullanırsınız

Markanız için Snapchat’i kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Pazarlamanızı nasıl entegre edeceğinizi merak ediyorsanız?

Snapchat yeni bir kitleye ulaşmak için yaratıcı ve yeni düşüncelere açık bir pazarlama fırsatı sunuyor.

Bu makalede Snapchat’i sosyal medya pazarlamanızda nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

eg-snapchat-for-business-480

Neden Snapchat Kullanalım?

Günlük 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile Snapchat en hızlı büyüyen sosyal bir ağdır. Sosyal medya pazarlaması yapan markaların çoğu Facebook kullanırken sadece %2’si Snapchat kullanıyor. Snapchat de rekabetin az olması markanızın dikkat çekmesini ve ön planda olmasını sağlar.

eg-sme-industry-report-network-use

Diğer sosyal ağların aksine, Snapchat de ne zaman içerik paylaştığınızın bir önemi yok. Snapleriniz herkesin bir şeyler paylaştığı zaman tünelide kaybolup gitmez; takipçileriniz gönderinize bakana kadar kapalı olarak durur. Snapleriniz açıldıktan sonra 1 ila 10 saniye arasında ulaşılabilir. Paylaştığınız Snapler çok çabuk kaybolur bu yüzden uygulamanın çabaya değer olup olmadığını merak edebilirsiniz. Eğer böyle bir şey düşünüyorsanız, çoğu içeriğe paylaşıldıktan sonra bakılır. Pinterest ve Tumblr gibi sitelerde paylaşılan içerikler uzun ömürlü olmaya daha eğilimlidir ancak sosyal paylaşımların genelde raf ömürlüleri kısadır. Snapchat kısa raf ömrünün belirgin bir parçasıdır.

Çünkü snapler bir kez bakıldıktan sonra ortadan kaybolur. Bu şekilde, aslında pazarlamacılar için kaybolan içerikler bir nimettir.

Aşağıda sosyal medya pazarlamanıza Snapchat’i nasıl entegre edeceğiniz ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

#1: İçerik Üretin

Öncelikle Snapchat için içerik üretmelisiniz. İşte size denemek isteyeceğiniz birkaç fikir:

Uzman olduğunuz bir alanda değerli öğretici içerikler yaratın.

Örneğin, insanlara kolayca iğneden nasıl iplik geçirilir veya güvenli bir şifre nasıl oluşturulur ile bilgiler açıklayın.

Kullanıcılara markanızın perde arkasını görme şansı tanıyın. Ürünlerinizin nasıl yapıldığını gösterin ve markanızın dünya görüşünü ve ilham aldığı şeyleri paylaşın veya sanatçılarla sohbet edin.

eg-nyfw-hugo-boss

Ürününüzü eylem halindeyken gösterin. Örneğin, bir kişi sizin elbisenizi giyerken veya sizin kitabınızı okuyorken gösterin.

Kullanıcılarınızdan sizin ürününüzü kullanırken ki bir fotoğrafını veya videosunu paylaşmasını isteyin ve bunları içeren bir snap paylaşın. Takipçileriniz değerli hissedecektir ve ürünlerinizi kullanmanın farklı yollarını keşfedeceklerdir.

Diğer sosyal ağlardan içeriklerinizi uygun hale getirin ancak Snapchat için uyarlanmış olduğuna emin olun. Paylaşımlarınızın içeriği tıpkı Vine ve Tumblr’daki gibi rahat ve eğlenceli olmalıdır.

Hiçbir sosyal takviye %100 kendi reklamını yapmaz bu yüzden kendi işiniz ile ilgili ilginç hikâyeler anlatmalısınız. İş alanınızdaki liderlerden havalı ipuçları paylaşabilir veya son olaylar hakkında fikirler alabilirsiniz.

#2: Katılımcı Davet Edin

Sosyal medya sosyal olmalıdır, reklamlar için tek yönlü bir megafon asla değildir. Her snap’i yanıtlamak pratik ve ölçümlenebilir değildir ancak her an tekrar edilerek yapılabilir. En sevdiğiniz gitar markasının snapinize bir şarkıyla size cevap verdiğinde hissedeceklerinizi hayal edin.

İnsanlara snaplerinize cevap vermesini veya diğer sosyal ağlarda geri dönüş yapmasını isteyin. Sephora çekiliş ile bu taktiği uyguladı. Kullanıcılarına kendi ürünleriyle yaptıkları makyajlı fotoğraflarını çekip diğer sosyal ağlardan paylaşmalarını istedi.

Snapchatten kullanıcılarınızın size geri döndüğünü düşünün. Size snap gönderdiklerinde bakın ve eğer uygunsa cevap verin. Bu sayede kullanıcılarınızın markanın arkasında gerçek bir kişi veya gerçek bir sosyal takım olduğunu bildirmiş olursunuz.

#3 Yaratıcı Olun:

Nasıl bir içerik yaratacağınıza karar verdikten sonra, bu içerikleri nasıl yaratıcı bir şekilde sunacağınıza karar vermelisiniz. Bunu yapabileceğiniz birkaç yol:

Bir şey vurgu yapmak ve espri katmak için resimlerin üzerine yazı yazın. Dove kullanıcılarına kendi güzelliklerini kutlamaları için Snapchat’i kullandı. Paylaştıkları snap de fotoğraflarının üzerinde vurgulamak istedikleri mesajı kalın olarak yazdılar.

eg-dove-snapchat-self-esteem

İnsanların dikkatini çekmesini sağlayacak akıllı yöntemler bulun. GrubHub son görüntüdeki indirim kodunu açığa çıkarmadan önce daha fazla heyecan yaratmak için dilim dilim yenilmiş pizzaları tek tek paylaştı.

eg-grubhub-pizza

Bir dizine snap ile hikâyenizi anlatın. Kısa zaman dilimini eğlenceli kılabilirsiniz. Burada, Taco Bell insanları bir araya getirmek için bir hikâye yaratmış.

eg-tacobell-snaps

Eğer video yerine görsel paylaşıyorsanız görselin arkasına müzik ekleyebilirsiniz. Ancak müziklerin ‘Creative Commons’ olduğuna veya müziği kullanmada hak sahibi olmaya dikkat edin.

#4: Eylem Çağrısı Yapın

Eğer bir snap attıktan sonra geri dönüş almak istiyorsanız, bu taktikleri deneyin:

Takipçilerinizden snapinizin ekran görüntüsünü almasını isteyin. (Bonus: Bu ölçebileceğiniz bir şey) Snap de özel bir indirim kodu vereceğinizi ve bu kodun ekran görüntüsünü almalarını isteyin. Kodu yayınlayarak kaç kişinin mesajı açtığını ve ekran görüntüsü aldığını ölçün.

Takipçilerinizden sitenizi ziyaret etmesini isteyin ancak bunu yapmaları için onları teşvik ettiğinize emin olun. Örneğin, Snapchat de bir hikâye yaratın ve bu hikâyenin web sitesinde devam ettiğini belirtin. Bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını URL ile özel bir site yaratarak (socialmediaexaminer.com/snap gibi) Google Analytics de ölçümleyin.

#5: Takipçinizi Oluşturun

Hashtag, arama veya diğer geleneksel içerik keşfetme araçları olmayan Snapchat de takipçi kitlesi oluşturmak zorludur. Snapchat’de var olduğunuzu belirterek ve sizi takip etmelerini sağlayacak bir sebep yaratarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

eg-snapchat-snapcode-tnw

Snapcode’nuzu diğer sosyal ağlardan paylaşarak diğer insanların sizin Snapchat de var olduğunuzdan haberleri olabilir.

Son olarak;

Snapchat pazarlamaso hala büyük ölçüde keşfedilmemiş bir bölge. Ancak bu platformu erken keşfedenlerden olmanız markanız için büyük bir fırsat olacaktır.

Bu metin; www.socialmediaexaminer.com‘dan çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On