MediaCat Yılın Manşet ve Dergi Kapaklarını Belirledi

2007 yılından bu yana her biri kendi alanında uzman isimlerden oluşan özel bir jüriyle, yılın en iyi gazete manşetleri, dergi ve mizah dergisi kapaklarını belirleyen MediaCat, bu yılın seçkisini Ocak sayısında yayınladı.

13 kişiden oluşan jüri, yılın manşet ve kapaklarını seçerken 5 kriteri göz önünde bulundurdu:

Manşetin ya da dergi kapağının ifade gücü ve çarpıcılığı
Merak uyandırması
Espri barındırması
Genel görsel ve grafik estetik
Hakaret, küfür, aşağılama ve nefret söylemi içermemesi

Dört saate yaklaşan değerlendirme süreci sonunda Posta gazetesi, üst üste dördüncü kez Yılın Manşeti unvanını elde ederken; 2015 yılında düşünen spor dergisi mottosuyla yayın hayatına başlayan Socrates, Yılın Dergi KapağıPenguen dergisi ise Yılın Mizah Dergisi Kapağı unvanlarını elde etti.

Posta’ya dördüncü kez üst üste Yılın Manşeti unvanını getiren manşette, 17 Şubat’ta Ankara Devlet mahallesinde yaşanan saldırıda hayatını kaybeden Astsubay İbrahim Baran’ın iki akrabasının fotoğrafı ve “Türkiye’nin Gözleri” ifadesi vardı.

Değerlendirme sonucu Yılın Dergi Kapağı seçilen Socrates’in Temmuz sayısında, 2016’da spor dünyasından kayan en büyük yıldız, Muhammed Ali vardı.

2016’nın medya olaylarında hatırı sayılır bir yer işgal eden kayyum atamaları ise Penguen’in 10 Mart tarihli kapağında kendine yer buldu ve dergiye Yılın Mizah Dergisi Kapağı unvanını getirdi.

Kaynak: Kapital Medya

Author: yaprak

Share This Post On