Özgecan Yasası Nihayet Mecliste

Kadın katillerine indirim sebeplerini kaldıracak olan Özgecan Yasası diye adlandırılan kanun teklifini bugün meclise girdi. CHP Milletvekili Gülay Yedekci’nin verdiği kanun teklifi ile Türk Ceza Kanunu’nun Cinsel Saldırı suçlarını düzenleyen 102. maddesinde, iyi hal ve haksız tahrik indirimlerinin kaldırılmasını önerdi. Yedekci ayrıca “Çocukların Cinsel İstismarı”nı içeren TCK 103’üncü maddesi ile, “Reşit olmayanla cinsel ilişki” suçlarını düzenleyen 104’üncü maddesinde de değişiklik yapılması için teklif verdi. Yedekci 104. madde de yaptığı değişiklik teklifi ile de “çocuk gelinlerin” önlenmesi için ve cezanın arttırılmasının önünü açtı.

2015 yılı Haziran ayında 26 kadın öldürüldü. Uzun zamandır öldürülen kadınların davalarında kadın katillerine verilen çeşitli ceza indirimleri toplumun büyük tepkisini topluyor. Bu vahşete ve zulüme artık dur demenin zamanı çoktan geldi.  CHP ve HDP, seçimden önce #ÖzgecanYasası’nı çıkarmak için ellerinden geleni yapacağına söz vermişti. Seçimden sonra CHP milletvekili Sayın Aylin Nazlıaka, #ÖzgecanYasası tasarısını Meclis’e sundu.

Şimdi aşağıdaki mektupla, TBMM’deki 4 partinin lider ve milletvekillerine sesleniyoruz: #ÖzgecanYasası çıksın, yasalar kadınları korusun! Sen de imzanı ekle, bu isteğe katıl. İmza kampanyasına katılmak için; http://chn.ge/1G4hTPi

TBMM’DEKİ 4 PARTİNİN LİDERİNE MEKTUP

“Bizler, Özgecan Aslan cinayetinden sonra kadına karşı işlenmiş suçlarda keyfi uygulanan ceza ve tahrik indiriminin kalkması için imza vermiş 1 milyon 150 binden fazla kişiyiz. Siz bu ülke vatandaşlarını temsil eden 4 partinin lider ve milletvekillerisiniz. Bugün eşini öldüren bir erkek sadece duruşmada kravat taktığı için indirim alıyor. Aynı şey bir kadın için geçerli değil. Bir kadına tecavüz eden erkek kadın mini etek giydiği için tahrik indirimi alıyor.

Biz bunun yanlış ve adaletsiz bir uygulama olduğunu size anlatmak istiyoruz.

Sizden isteğimiz, ülkemizin bu kanayan yarasını görmeniz ve Meclis’e sunulan #ÖzgecanYasası tasarısını kabul etmeniz. Gelin bu adaletsizliği hep beraber yok edelim.

Özgecan Yasası için imza vermiş 1 milyon 150 binden fazla kişi”

Author: yaprak

Share This Post On