Şimşek Etkili Tweetler

Günümüzde politikacılar tweet atmaktan, birbirleriyle tweetleşmekten ve hatta tartışmaktan hoşlanıyorlar. Anlık düşüncelerini paylaşmayı seven politikacılardan Donald Trump, başkanlık seçimlerinden beri gündem yaratan tweetler atıyor. Bizler de ilgili etiketler ve Trend Topic aracılığı ile gündemden haberdar oluyoruz.
Bu sene bu konuyla ilgili MIT, Media Lab’te politik görüşlerin çokça paylaşılması üzerine, FlipFeed adında karşıt görüşlerin de yer aldığı bir Chrome eklentisi yapmıştı. Bu eklenti Türkiye’de referandum sonrası Türkçe olarak kullanıma açılmıştı.
Fransız tasarım şirketi Parse/Error de politik tweetlere farklı bakış açısıyla Twitter’da yayınlanan paylaşımlara şimşek çakarak tepki veren bir lamba tasarladı. Bulut sistemi üzerinden internete bağlı Political Lamp, Donald Trump gibi takip edilen hesaplardan tweet atıldığında yıldırım fırtınası oluşturuyor. Tehlikelere dikkat çekmek için tasarlanan bu lambanın amacı, düşünmeden söylenen sözlerin, sosyal medya üzerindeki milyonlarca insanın hayatını nasıl etkileyebileceğini göstermek.
Political Lamp’in ülkelere göre yapılandırılması mümkün olmakla birlikte Türkiye’ye de uyarlanması bekleniyor.

Author: yaprak

Share This Post On