Sosyal Medya İçerikleriniz ile Etkileşimi Arttırmak için 6 Yol

Hayranlarınızın dikkatini çekmek için çok mu çaba harcıyorsunuz?

İnsanlarla konuşurken fikirlerini almakla ilgileniyor musunuz?

Yeni veya orijinal söyleyeceğiniz bir şey yoksa basit içerikler size konuşacak birkaç fikir verebilir.

Bu yazıda, sosyal medyada içerik ile iletişim yaratabileceğiniz altı yolu keşfedeceksiniz.

sosyal medya1

#1: Kitlenize Soru Sorun

Herkes sesinin duyulmasını ister bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınız da sorular sorun. Bu onlara düşüncelerini ve bilgeliklerini ortaya çıkarma şansı verecektir.

Kitlenizi sohbetin içine dâhil etmeniz, onların söylediklerini markanızın dikkate aldığını düşünmesini sağlar. Ayrıca pazarlama yöntemleriniz ile ilgili öngörü kazanmalarını da sağlarsınız.

Örneğin YO’ Sushi isimli marka yeni şubesini açmadan önce takipçilerine ‘Yerinin nerede olduğunu tahmin edebilir misiniz?’ diye sordu.

sosyal medya2

 

Kadın Girişimciler Derneği, kadınlara ilham vermek ve kadın girişimcilerin güçlenmesi için onlara bir topluluk yaratıyor. Aşağıda paylaştıkları post da takipçilerinin dikkatini çekmekle kalmıyor aynı konferansa katılmayı planlayan üyelerin arasında aidiyet duygusu yaratıyor.

sosyalmedya3

‘Dünyanın neresindesin?’ gibi çok basit bir soru bile onlar hakkında bilgi edinmenizin ve iletişim kurmanın en kolay yolu.

sosyalmedya 4

 

#2: Eğlendiren veya Esprili İçerikler Paylaşın

Eğer çok yorucu bir gün geçirdiyseniz, eğlenceli veya esprili içerikler ruh halinizi birazda olsa değiştirir. Takipçilerinizin gün ışığı olabilirsiniz ve aynı zamanda onlarla anlamlı bir ilişki geliştirmiş olursunuz.

İnsanların mutlu ve sağlıklı yaşamalarını amaç edinmiş The Honest Company, grafikler kullanarak harika bir iş çıkarıyor.

sosyalmedya 5

Eğer bir içerik sizi gülümsetiyorsa, muhtemelen takipçilerinizi de gülümsetecektir. Örneğin, Save The Date Wedding Podcast, BuzzFeed’den sevimli bir hayvan videosu paylaşmış.

sosyal medya 6

#3: Kişisel Tarafınızı Gösterin

Kişisel düzeyde sizi kendine yakın hisseden insanlar, sizinle daha fazla iş yapacaklardır. Eğer bir marka sahibiyseniz, insanlara özel hayatınızla ilgili ipuçları verin. Eğer bir pazarlamacıysanız, markanızın perde arkasında ne olduğunu gösterin.

Oprah bile sosyal hayatının perde arkasını takipçilerine açıyor. Instagram’daki bu fotoğraf – Periscope üzerinden yayınladığı – Tibet mantısı öğrenirken çekilmiş.

sosyal medya 7

#4: İlham Veren Sözler Paylaşın

Hepimiz ilham almayı seviyoruz. Bu yüzden sosyal medyadaki alıntı paylaşımları çok seviliyor. Alıntıları seçerken takipçilerinizin bakış açılarını ve neyi başarmak istediklerini göz önünde bulundurun. Örneğin kişisel finans sayfası olan DailyWorth, başarılı insanlardan para ile ilgili ilhan verici sözler paylaşıyor.

sosyal medya 8

#5: Eskimeyen İçerikleri Repost Edin

Eğer gündemle alakalı eski içerikleriniz varsa, yeni takipçilerinize reklam yapmak için paylaşımlarınızı planlayın.

#6: Markanız ile Alakalı Haberler Yayınlayın

Markanızı takip eden kişilerin hangi blogları okuduğunu takip edin. Daha sonra bu bloglardan sevdiğiniz bir yazıyı kendi hesabınızda paylaşın. Bu sayede, değerli içeriklerinizle hedef kitlenizi korumuş olursunuz ve ideal bir ilişki kurarsınız.

Eğer takipçilerinizi ilgilendiren bir haber okuduysanız, paylaşın. The Freelance to Freedom Project, hayranlarıyla online pazarlama ile ilgili bir makale paylaşmış.

sosyal medya 9

Bazen, aklınıza sosyal medyada paylaşabileceğiniz yeni hiçbir içerik veya fikir gelmeyebilir ve kendinizi tıkanmış hissedebilirsiniz. Eğer ne paylaşacağınızı bilmiyorsanız, bu yazıda size ilham verecek fikirleri kullanabilirsiniz.

Bu yazı socialmediaexaminer.com sitesinden çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On