Sosyal Medya Mahallesi

Google SOS’tan Acil Durum Bildirimleri

Posted by on 10:42 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | 0 comments

Google SOS özelliği ile kullanıcılar, herhangi bir afette meydana gelebilecek olaylarla ilgili bildirim ve uyarı alacak.

Google, bir olay meydana geldiğinde konum tespiti yapıp acil telefon numaraları, kapalı yollar, sığınma alanları gibi bilgileri haritalar ile kullanıcıya sunacak. Afete, olaya yakın kişiler konuyla ilgili mobil bildirimler alırken; uzaktakiler de olayı araştırmak istediklerinde etkilenen insanları ve yaşanan sorunları görebilecek.

Google, yeni SOS özelliği ve uyarılarını ABD, Japonya, Hindistan gibi ülkeler dahil olmak üzere 12 ülkede yayınlamaya başladı. Avrupa ülkelerine gelecek bir güncellemeyle Türkiye’de de kullanıma sunulmasını bekliyoruz.

Posted by on 07:44 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | 0 comments

Snapchat işbirliği yaptığı Strong Codes ekibiyle kopyalanmalara karşı önlem alıyor.

Facebook ve Instagram’ın Snapchat’ten esinlenmesinden ziyade direkt hikaye ve filtre özelliklerinin kodlarını kopyalaması “tekrarlanan bir döngü” den öteye geçmedi. Strong Codes, ürünün kopyalanmasına ve tekrar oluşturulmasına karşı yazılım geliştiren bir ekip. Snapchat, bu ekibi bünyesine dahil etmesiyle geliştirdiği özelliklerin kodlarını sosyal mecraların kopyalamasını engelleyecek.

Snapchat’in özelliklerini koruma altına almak zorunda kalması gösteriyor ki yaratıcı işler her zaman beğenilir ve taklit edilir. Şimdi Instagram ve Facebook’tan gelecek hamleyi bekliyoruz.

Dwayne Johnson, Apple’ın Asistanı Sir ile Kamera Karşısında

Posted by on 09:08 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Dwayne Johnson, Apple’ın Asistanı Sir ile Kamera Karşısında için yorumlar kapalı

Dwayne Johnson Apple ile ortak bir projede Siri temalı reklam filmi için kamera karşısına geçti.
Apple’ın film çekeceği duyurusuna karşı sonrasında 4 dakikalık eğlenceli bir reklam videosuyla 24 Temmuz’da Youtube kanalında karşımıza çıkması, tüm odakları üzerine çekti. Videoda Dwayne Johnson’ın günlük zaman dilimindeki yaşamına eşlik eden The Rock X Siri’yi tempolu zamanların eğlenceli kurtarıcısı olarak görüyoruz. Johnson, reklam filmini tanımlarken “en havalı, en seksi ve en eğlenceli film ” gibi iddialı ve merak uyandırıcı kelimeleri kullanıyor.
Apple görünüşe bakılırsa rakipleri Alexa ve Google Assistant’ı geride bırakarak yapay zeka asistanının konumunu güçlendirecek.

Dwayne Johnson, Apple’ın Asistanı Siri ile Kamera Karşısında

Posted by on 09:03 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Dwayne Johnson, Apple’ın Asistanı Siri ile Kamera Karşısında için yorumlar kapalı

Dwayne Johnson Apple ile ortak bir projede Siri temalı reklam filmi için kamera karşısına geçti.
Apple’ın film çekeceği duyurusuna karşı sonrasında 4 dakikalık eğlenceli bir reklam videosuyla 24 Temmuz’da Youtube kanalında karşımıza çıkması, tüm odakları üzerine çekti. Videoda Dwayne Johnson’ın günlük zaman dilimindeki yaşamına eşlik eden The Rock X Siri’yi tempolu zamanların eğlenceli kurtarıcısı olarak görüyoruz. Johnson, reklam filmini tanımlarken “en havalı, en seksi ve en eğlenceli film ” gibi iddialı ve merak uyandırıcı kelimeleri kullanıyor.
Apple görünüşe bakılırsa rakipleri Alexa ve Google Assistant’ı geride bırakarak yapay zeka asistanının konumunu güçlendirecek.
http://bit.ly/2uRZn2F

Kadın Gücünün Farkındayız ve Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) Destek Veriyoruz!

Posted by on 16:25 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Kadın Gücünün Farkındayız ve Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) Destek Veriyoruz! için yorumlar kapalı

Birleşmiş Milletler’in küresel bazda yürüttüğü WEPs platformu, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer almasını sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefliyor.

Idecon’da ‘’Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) ‘’ gururlu imzacısı olarak iş ortaklarını bu prensiplerin imzacısı olmaya davet ediyor.

WEPs başvurusu için ▶️ bit.ly/2eHGhGy

Başvuru sonrası CEO imzalı taahhüt mektubunuzu sisteme yüklemeniz yeterli.

Whatsapp’ta Engel Duvarı Aşılıyor

Posted by on 09:06 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Whatsapp’ta Engel Duvarı Aşılıyor için yorumlar kapalı

WhatsApp’ta biri sizi engellediyse o kişiye mesaj atarak iletişim kurabilmeniz küçük bir ipucuyla imkanlı hale geliyor.
Sosyal medyada problem yaşadığımız veya görüşmek istemediğimiz insanları engellediğimiz gibi başkaları tarafından engellendiğimiz zamanlar da oluyor. Bu durumun engellenen kişi için sorun oluşturması nedeniyle WhatsApp bize bir çeşit ‘bug’ özelliği sunuyor.
Gizli özelliği uygulamaya geçirmek için öncelikle WhatsApp hesabınızı silmeniz gerekiyor. Ardından tekrar yüklediğiniz WhatsApp uygulamasında üçüncü kişinin de yardımıyla engellendiğiniz kişiyle bir WhatsApp grubu oluşturmalısınız. Üçüncü kişinin sizi engelleyen kişiyle arkadaş olması da önemli bir noktayı oluşturuyor. Köprü görevi gören üçüncü arkadaşınıza daha sonrasında gruptan çıkmasını rica ettiğinizde sizi engelleyen kişiyle grupta baş başa kalacaksınız. Artık sizi engelleyen kişiyle aranızdaki duvarı yıktınız ve iletişim kurabilirsiniz.
Bu özelliği uygulayabilmek için üçüncü kişinin de engellenmemesi gerekiyor. WhatsApp’ın gönderilen mesajı geri alma özelliğinden sonra bu gizlenen özelliğin de çok konuşulması bekleniyor.

Whatsapp ve YouTube Güçlerini Birleştiriyor!

Posted by on 00:18 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Whatsapp ve YouTube Güçlerini Birleştiriyor! için yorumlar kapalı

Whatsapp kullanıcıları artık uygulamadan çıkmaya gerek kalmadan Youtube videolarını izleyebilecek.
Popüler anlık mesajlaşma uygulaması Whaatsapp, kullanıcıların sesine kulak vererek yeni bir özellik daha geliştirdi. Youtube ile entegre hareket edecek olan Whatsapp, kullanıcılarına Youtube video bağlantılarını resim içinde resim modunda sunarak uygulama içinde oynatmalarına izin verecek. Bu özellikle birlikte kullanıcılar video boyutunu değiştirip sohbet penceresini de gizleyebilecekler.
Yeni güncellemenin sadece iOS kullanıcılarına sunulacağı bilinmekle birlikte Android kullanıcılarına ne zaman sunulacağı bilinmiyor.

Amazon’dan Anlık Mesajlaşma Uygulaması: “Anytime”

Posted by on 09:17 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Amazon’dan Anlık Mesajlaşma Uygulaması: “Anytime” için yorumlar kapalı

Popüler online alışveriş ve bulut bilişim şirketi Amazon, yeni anlık mesajlaşma uygulaması için harekete geçti.
Akıllı telefonlar iletişimimizde büyük paya sahipken Amazon’da geliştirdiği yeni mesajlaşma uygulaması “Anytime” ile Whatsapp ve Messenger uygulamalarına rakip olmaya aday. Anytime’da bir kişiye ulaşmak için Whatsapp’daki gibi telefon numarası gerekmiyor. Bu yeni uygulamanın yemek siparişi, sesli ve görüntülü arama, fotoğraf paylaşımı, fotoğraf ve videolara filtre uygulama, çıkarma ve GIF kullanımı gibi özelliklere sahip olacağı bekleniyor. Aynı zamanda Amazon’un, Anytime uygulamasına alışverişi de entegre edeceği düşünülüyor.
Uygulamanın iOS ve Android işletim sistemi için geliştirdiği bilinmekle birlikte uygulamanın ne zaman  tanıtılacağını merakla bekliyoruz.

LinkeIn’den Video Özelliği Sürprizi

Posted by on 07:38 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | LinkeIn’den Video Özelliği Sürprizi için yorumlar kapalı

Profesyonellerin iş ağı LinkedIn, beklenen video özelliğini kullanıcılarına sunuyor.

Popüler iş ağı LinkedIn, kullanıcı sayısı 500 milyonu aşkın olsa da aylık aktif ziyaretçi sayısının düşük olması nedeniyle geliştirdiği güncellemelerle kullanıcıların ziyaret sıklığını arttırmayı planlıyor. Sunulacak olan yeni video özelliğiyle, kullanıcılar uygulama içinde 10 dakikaya kadar video çekebilecek ve önceden çekilmiş videolarını dikey veya yatay formatta paylaşabilecek. Anasayfada otomatik oynatılacak olan videolar diğer sosyal mecralardaki gibi kullanıcıya beğeni, paylaşım ve etkileşim istatistiklerini sunacak. Farklılaşan yanı ise, videoları izleyen kişileri ve nerede çalıştıklarına dair bilgilerini de gösterecek.

LinkedIn’in video özelliğinin kullanıcıya önümüzdeki aylarda sunulması bekleniyor.

Gülümseten Yeni Trend: Eyebombing

Posted by on 08:29 in Anasayfa, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Gülümseten Yeni Trend: Eyebombing için yorumlar kapalı

Son zamanların yeni trendi, “eyebombing”, cansız nesnelere göz yapıştırma sanatı olarak insanları gülümsetiyor.
Bulgar sanatçı Vanyu Krastev’in iki göz kullanarak çektiği yaratıcı fotoğraflarla yayılan trend, insanları gülümseterek harekete geçiriyor. Bu trend, yalnızca nesnelere göz yapıştırmakla bitmiyor. Sanatın püf noktası, nesnenin ne olduğu ve nereye yapıştırılacağı kısmında gizli. Bu akımla ağaç, lamba, çöp kutusu, kahvaltı sofrası, kahve bardağı gibi sıradan gözüken her şeyi sanat eserine dönüştürebilmek mümkün.
Bu trend, çevremize bakış açımızı değiştirerek keyifli görüntülere eşlik edecek gibi gözüküyor.