Türkiye’de Kadın Girişimciler Çoğalıyor

pratik-kadinlardan

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar ekonomik yaşama katılımları, toplumsal ve ekonomik kalkınmadan yararlanma düzeyleri maalesef nüfuslarıyla doğru orantılı değil. Bunu artık bir yerde kırmak adına birçok kadın girişimci canla başla çalışıyor ve diğer kadınlar içinde istihdam alanı yaratıyorlar. Bunlardan biri Gaziantep’te farklı meslek gruplarından girişimci kadınlar, özellikle günlük yaşamda pek çok sorunla karşı karşıya kalan hemcinslerinin hayatını kolaylaştırmak için bir internet sitesi kurdu.

Projede sadece tek bir meslek dalına mensup kadın yok. Bu girişimci grubun içerisinde doktor, ebe, iktisatçı ve öğretmen gibi farklı meslek dallarından kadınlar bulunuyor. http://pratikkadinlar.net adlı sitede buluşan kadınlar, site aracılığıyla kendi uzmanlık alanlarına göre pratik bilgileri hemcinslerine aktarıyor.

Sitenin kurucusu ve yazarlarından dâhiliye uzmanı Doktor Pınar Haciboncuk, yaptığı açıklamada, oluşturdukları platformla, kadınların karşılaştıkları sorunlara yol gösterici olmaya çalıştıklarını söyledi. Okuyucularından çok olumlu tepkiler aldıklarını kaydeden Haciboncuk, bu kadar ilgiyi beklemedikleri dile getirdi. Bu olumlu tepkiler sonunda daha fazla araştırma yapmaya başladıklarını aktaran Haciboncuk, kendileri gibi girişimci olmak isteyen kadınların hiçbir şeyden korkmadan harekete geçmeleri ve enerjilerini hedeflerine ulaşmak için kullanmalarını tavsiye etti.

Bir halk sağlık kuruluşunda ebe olarak çalışan Şükran Tok da “e-ticaret” sisteminin yaygınlaşmasıyla kadınların daha özgüven sahibi olduğunu belirtti. Kadın girişimci sayısının son yıllarda erkek girişimci sayısına göre artığını dile getiren Tok, kayıtlı olmayan birçok kadın girişimci bulunduğunu söyledi. Tok, “Kadınların en büyük avantajı üretken olması. Üretmekte sınırları olmadıkları için öz güvenlerinde de sınır olmasın” dedi.

Author: yaprak

Share This Post On