Twitter Hesabınızı Temizlemek İçin 6 İpucu

Twitter hesabınız yönetilmeyecek durumda mı?

Takipçilerinize ve profilinize çeki düzen mi vermek istiyorsunuz?

Düzenli bir twitter hesabı markanızı yükseltir ve takipçilerinizle etkileşiminizi arttırır.

Bu makalede twitter hesabınızı canlandıracak ve temizleyecek 6 ipucu bulacaksınız.

np-clean-up-twitter-480

#1: Aktif Olmayan Hesapları Takip Etmeyi Bırakın

Öncellikle takip ettiğiniz hesaplar üzerine eğilelim.

Aile bireylerinizden başlayalım. Onları biliyorsunuz. Twitter’ı 2007 yılında kullanmaya başladılar ama asla hesaplarına geri dönmediler. Uzun süredir takip ettiğiniz diğer yüzlerce kullanıcı gibi onlarda aktif olmayan kullanıcılar.

Twitter profiliniz üzerinden her bir profili tek tek inceleyip takibi bırakmanız mümkün. Eğer yüzlerce veya milyonlarca kişiyi takip ediyorsanız böyle bir şey yapmanız tabi ki zaman kaybı bunu sizin yerinize yapabilecek UnTweeps gibi birçok araç var.

UnTweeps takip ettiğiniz tüm hesapları sizin yerinize tarıyor ve aktif olmayan hesapların listesini size sunuyor. Takip edilenlerin en son tweet atmasından kaç gün geçtiğini hesaplayarak aktif olmayan hesapları listeleyebiliyor.

np-untweep-filter

Daha sonra takip etmeyi bırakmak istediklerinizi kutucuklardan kontrol edin.

np-untweep-unfollows

Fikir çok basit. Tweet atmayan herkesi ayıklayın. Eğer aktif olmayan kişileri takip ediyorsanız, takibinizi harcıyorsunuz demektir. Maksimum takip etmeniz gereken twitter hesabı 2,000’dir. 2,000 kişiye ulaştığınız zaman yeni takipçi kazanmadan daha fazla insan takip edemezsiniz. Ne kadar daha takipçi? Bilmiyoruz. Twitter bunu bir sır olarak saklıyor.

Twitterınızı temizlemek için kullanabileceğiniz diğer araçlar; Tweepi, ManageFlitter, Follower Filter, Crowdfire and iUnfollow.

#2: Alakasız Hesapları Takip Etmeyi Bırakın

Aktif olmayan kullanıcıları sildikten sonra başka şeylere de bakalım. Eminiz ki hala sizinle alakası olmayan birçok hesap takip ediyorsunuzdur.

Bazı seçenekleriniz var. Eğer neredeyse herkesi takip etmeyi bırakırsanız, kaba olarak algılanabilir ve bazı insanları öfkelendirebilirsiniz. Ancak aynı şekilde kalırsa, twitterınız dağınık gözükecektir.

Örneğin; blogger Michael Hyatt kimseyi takip etmemeyi tercih etmiş. İlk başta onu takip eden 108,698 kişiyi geri takip ederken milyonlarca alakasız içeriğin mesaj kutusunu doldurmasından dolayı herkesi takip etmeyi bırakmış. Bir diğer yöntem de takip ettiğiniz kişileri inceleyerek alakasız kişileri takipten çıkarmak olabilir. Eğer bu şekilde bir yol izleyecekseniz; profilinize gidin ve takip edilenler bölümüne tıklayın. Her profili inceleyin ve işinize yarayıp yaramadığına göre takip edin.

np-following

#3: Twitter Listenizi Düzenleyin

Twitter listesi profilinizi düzenlemenize yardımcı olur: iş, aile, etkili insanlar vb gibi. İstediğiniz kadar liste oluşturabilirsiniz. Sınırı yok. Bir liste yaratmak için profil sayfanıza gidin, listeye tıklayın ve daha sonra yeni bir liste oluşturun.

np-twitter-lists

Birini listeye eklemek için takip ettiğiniz bir kişi seçin. Daha sonra kullanıcının yanındaki ayarlar ikonuna tıklayın ve listeden ekle veya çıkar kısmını seçin. Listeler takip ettiğiniz çeşitli insanları filtrelemede harika bir yöntemdir. Eğer çok fazla insanı takip ediyorsanız herşeyi göremeyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde istediğiniz bilgiyi belli kişilerden alabilirsiniz.

Listeyi ne için kullandığınıza göre, listenizi özel yapabilirsiniz. Örneğin; (rakiplerinizin listesi)

 #4: Profilinizi Güzelleşirin

Hesabınızı temizlemenin bir başa noktasıda profilinizdir. Bio’nuz sizin halka açık kimliğinizdir. Eğer insanlar sizin ne konuda uzman olduğunuzu bilirlerse doğru kişiler sizi takip eder.

Twitter bio’nuzu temizlemek için bunları gözden geçirin;

Öncelikle isminize bakın. Daha sonra fotoğrafınızı kontrol edin. Arkaplan fotoğrafınızı güncelleyin veya yenileyin (1500 x 500 pixels). Aynı zamanda ayarlar bölümünden tema renginizi seçebilir veya değiştirebilirsiniz.

np-edit-profile

En son olarak size uygun kısa bir biyografi (maksimum 160 karakter) yazdığınıza emin olun.

#5: Tweetinizi Sabitleyin

Twitter profilinize yenilenmiş bir görüntü vermek istiyorsanız tweetinizi başa sabitleyin.

Sabitlenmiş tweet, profilinize biri girdiği zaman ilk göreceği şey olacaktır. Ayrıca pinlediğiniz tweet takipçilerinizi direkt olarak web sitenizede yönlendirebilir.

Tweetinizi sabitlemek için; Twitter profil sayfanıza gidin. Sabitlemek istediğiniz tweetinize karar verin veya yeni bir tane oluşturun. Tweetinizin sağ alt köşesindeki üç nokta ikonuna tıklayın. Profil sayfama sabitle kısmını seçin.

np-pin-tweet

Yenilenmiş görünmek istiyorsanız sabitlediğiniz tweet’i her hafta değiştirin. Bu işlemin tersini yapmak istiyorsanız Twitter sayfanıza gelin. Aynı şekilde üç nokta ikonundaki ‘profil sayfasından ayır’ butonuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

#6: Konu Dışı Tweetleri Silin

Temizlemenin bir diğer yöntemide artık insanların görmek istemedikleri tweetleri silmeniz. Muhtemelen hepimiz birkaç aptalca tweet paylaşmışıszıdr. Onları tekrar düzeltemeyeceğiniz için silebilirsiniz. Bir tweeti silmek istiyorsanız tweetinizin sağ alt köşesindeki üç noktaya tıklayın ardından sil kısmını seçin.

np-delete-tweet

Kaynar: Bu metin www.socialmediaexaminer.com adresinden çevrilmiştir.

Author: yaprak

Share This Post On