Twitter, politikacıların silinen tweetlerini kaydeden servisleri engelledi

TWITTER

Saydamlığı korumak için politikacıların silinen tweetlerinin izini süren iki sosyal medya yönetimi platformunun Twitter’a erişimi kesildi. Twitter, diğer programların ona bağlanmasını sağlayan uygulama program ara yüzüne (API) Diplotwoops ve Politwoops için hizmet kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişimi iptal etti.

İki servis, politikacı ve diplomatların hesaplarını silinen tweetler için monitör ederek ve ayrıca bir tweetin silinmesinin ne kadar zaman aldığını göstererek Twitter’da söylediklerinin herkese açık olarak kaydının tutulmasına izin veriliyordu.

Servisler Alman organizasyonu Open State Foundation tarafından 3 yıl önce geliştirildi ve hükümetleri daha saydam yapmaya odaklandı. Politwoops işletim kodu ABD’de yer alan benzer dünya görüşüne sahip Sunlight Foundation ile paylaşıldıktan sonra ABD’de çalışmaya başladı.

Politwoops’u engelleme kararını takiben Twitter Open State Foundation’da bir açıklama yayınladı: “Karara şirketin çekirdek değeri rehberlik etti: kullanıcının sesini savunmak ve kullanıcının sesine saygı duymak” açıklamada ayrıca şu ibare de yer aldı: “Bir Tweet’i silmek kullanıcının sesinin bir ifadesidir.” Ve her herkesin “kendisini tweetlerinin kalıcı bir kayıt olacağından korkmadan ifade etme hakkı vardır.”

Author: yaprak

Share This Post On