Üç Beş Ağaç Kervanı Yola Çıkıyor

kervan_m

İnsanoğlu doğadan geldiğini nasıl da unuttu. Birer birer sökerken ağaçları kendi benliklerini yok ettiklerini ne zaman anlayacaklar… Kim bilir. Türkiye’nin en yetkin isimlerinden biri olan Ömer Madra gelecek yıl uzaydan çekilen fotoğraflarda tarihte ilk defa beyaz Kuzey Kutbu görmeyeceğiz, çünkü tümden erimiş olacak’’ diye belirtti. Tüm bu hızla yıkımın arasında güzel insanlar da var. Doğa mücadelesini görünür kılmak için Türkiye’nin farklı şehirlerinde sanatsal etkinlikler düzenleyen Üç Beş Ağaç Kervanı, bu yıl 23 Ağustos’ta zeytin ağaçlarının kesildiği Yırca’dan yola çıkıyor.

Gezici sanat kumpanyası şeklinde, doğa mücadelesine dikkat çekebilmek için her yıl yaklaşık 30 günlük tura çıkan Üç Beş Ağaç Kervanı, gittikleri yerde pandomim, tiyatro gösterisi ve konser gibi bir dizi sanatsal etkinlik düzenliyor. Gidilen şehirlerde etkinlikler ilk olarak meddah ve müzikle halka duyuruluyor. Sonrasında, çocuklarla yüz boyama ve drama gibi çalışmalar yapılıyor. Dışarıdan katılımlara açık olan kervan, bir yandan da sosyal medya üzerinden gidilen bölgenin sorunlarını ve çözüm uğraşlarını görünür kılmaya çalışıyor.

23 Ağustos’ta Yırca’dan yola çıkacak ve 19 Eylülde İzmir’de sonlanacak kervanın rotası şöyle:

Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Dersim, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Van, Arvin, Rize, Ordu, Tokat, Sinop, Bartın, Zonguldak, Kocaeli, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Ayvalık, İzmir.

Author: yaprak

Share This Post On