Hayata Dair

Facebook’un Popüler Emojisi Hangisi?

Posted by on 10:06 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Facebook’un Popüler Emojisi Hangisi? için yorumlar kapalı

Facebook’ta “beğen” tuşunda bulunan emojiler her gün 60 milyondan fazla kullanılıyor.
Sosyal medya araştırma şirketi Spredfast’in araştırmalarına göre, Facebook’un şubat ayında “beğen” tuşuna sunduğu “muhteşem, hahaha, inanılmaz, üzgün, kızgın” emojileri, her geçen gün daha sık kullanılıyor. Spredfast, 100 markanın yaklaşık 67 bin içeriğinin nabzını ölçerek kullanıcı-kategori-emoji arasındaki etkileşimi “Smart Social Report” raporuyla sundu. “Beğen” ifadesindeki emojilerin en çok kullanıldığı kategori “medya” olarak belirlendi. Medyayı beraberinde ambalajlı tüketici ürünleri ve turizm takip ediyor. Medya ile karşılaştırıldığında %50 daha az etkileşim gösteren sektör ise “finans” olarak karşımıza çıkıyor. Banka ve sigortacılık alanlarında şikayetlerin artış göstermesiyle “kızgın” emojisinin finans sektörüne yansıdığını görüyoruz. Kullanıcılar, fotoğraflı içeriklere daha az emojiyle etkileşim verirken eğlenceli videolara “muhteşem” emojisiyle etkileşim gösteriyor.
2015 yılında yılın kelimesi seçilen “emoji” ler gün geçtikçe kelimelerin ve duyguların yerini almaya devam ediyor.

Araştırma Sektörünün Oscar’ı “Baykuş Ödülleri” Açıklandı!

Posted by on 16:51 in Anasayfa, Blog, Etkinlik, Idea Gündem, SMM | Araştırma Sektörünün Oscar’ı “Baykuş Ödülleri” Açıklandı! için yorumlar kapalı

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) tarafından araştırma sektöründeki başarılı pazarlama ve sosyal araştırmaları ödüllendirmek için bu yıl beşincisi düzenlenen 2017 Baykuş Ödülleri, 13 Eylül İstanbul Beşiktaş Four Seasons Hotel’de yapılan törenle sahiplerine takdim edildi.

2017 Baykuş Ödülleri Kazananları 

Instagram Hikayeleri Artık Facebook’ta !

Posted by on 09:56 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Instagram Hikayeleri Artık Facebook’ta ! için yorumlar kapalı

Anlık paylaşımların sevilen yüzü Hikayeler artık Instagram’dan Facebook‘a aktarılabilecek.
Snapchat’in hikayeler özelliğinin çok talep görmesi Facebook’u da Instagram ve Whatsapp hikayeler özelliği güncellemesiyle harekete geçirdi. Instagram hikayeler özelliği, kullanıcılar tarafından çok sevilmesine rağmen Facebook’ta yeterli ilgiyi göremedi. Instagram’ın Facebook’a göre hedef kitlesinin daha genç olmasıyla etkileşimin de yüksek oluşu Facebook’u yeni seçenekler geliştirmeye yönlendirdi. Yeni özellikle birlikte Instagram’da paylaşılan hikayelere Facebook’ta paylaşma seçeneği eklenecek. Her anını önemseyen insanlar için geliştirilen bu özellik kullanıcılara kolaylık sağlamakla birlikte Facebook etkileşimini arttıracağı planlanıyor.
Şu an Portekiz‘de uygulanan bu özellik Lizbon‘daki bir kullanıcı olan Mario Rui Andre tarafından keşfedildi. Facebook ise henüz net bir açıklama yapmadı.

Hayat Kurtaran 7 İlk Yardım Önerisi

Posted by on 12:32 in Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Hayat Kurtaran 7 İlk Yardım Önerisi için yorumlar kapalı

Boğaza bir şey kaçmasından zehirlenmeye, yanıktan kalp krizine hızlı ve doğru ilk yardım teknikleri hayat kurtarıyor. Pek çocuğumuz acil durumlarda ilk yardım tekniklerini ya yanlış uyguluyoruz ya da uygulamaya cesaret edemiyoruz. Ambulans gelene kadar uygulanan yanlış bilinen teknikler hayati kayıplarla sonuçlanabiliyor.
Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Dr. Hazal Akgün, her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi, farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan Dünya İlk Yardım Günü kapsamında, en sık karşılaşılan kazalar ve sağlık sorunlarında ilk yardım uygulamalarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1- BAYILMA

Hasta ya da yaralıyı sırt üstü yatırın ve ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Solunum yolu açıklığını kontrol edin, üzerini sıkan giysilerini gevşetin. Kusuyorsa başını yan pozisyonda tutun. Hastanın bilinci açık değilse derhal ambulans çağırın.

Bunları yapmayın:

Ayılması için tokat atmak, sarsmak, su dökmek, alkol ya da kolonya koklatmak gibi hareketlerden kaçının.

2- YANIK

Derhal ambulans çağırın ve yanık bölgesini tazyiksiz akan su altında tutun. Şişliğe karşı saat, yüzük, bilezik vb takıları çıkarın. Yanan bölge genişse veya derinse, olası bir şok tablosunu önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz katıp içirin ya da maden suyu içirin.

Bunları yapmayın:

Yanan yere diş macunu, yoğurt, işe yarayacağını düşündüğünüz kremler vb sürmeyin. Aksi halde yanan bölge enfeksiyon kaparak daha fazla zarar görebilir. Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine doğrudan buz uygulamayın.

3- KALP KRİZİ

Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Hazal Akgün, “Hastayı derhal en yakın sağlık kuruluşuna götürün veya ambulans çağırın. Ambulans gelinceye kadar hareketsiz kalmasını sağlayın. Giysilerini gevşetin ve sakinleştirin. Bilinci açıksa hastayı ‘yarı oturur’ pozisyonda (sırta yer ile 45 derece açı oluşturacak şekilde pozisyon verin) bekletin. Ortam havadar değilse camları açın. Bilinç kapalı, nabız alınamıyor veya solunum durmuşsa; sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler temel yaşam desteğine başlayabilir!

Bunları yapmayın:

Hastayı sırt üstü yatırmayın, efor harcatmayın, öksürtmeye çalışmayın. Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü öksürtme, kalp krizi şüpheli hasta için kanama vb istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

4- HAVALE

Yüksek ateşte çocukların her zaman havale geçirme riski olduğu bilinmeli. Çocuğun koltuk altını, kasıklarını, el bileğinin içleri gibi eklemlerini ılık suyla ıslatılmış bezle silin. Hastayı ılık suyla ıslatılmış havlu ya da çarşafa sarın. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokun ve duş almasını sağlayın. Ateş düşmezse tıbbi yardım isteyin.

Bunları yapmayın:

Çocuğu çok soğuk suyun altına tutmayın. Titrediği veya üşüdüğünü söylediği için ateşli çocukları sıkı giydirmek, kalın örtülerle örtmek ölümcül sonuçlar doğurabilir!

5- ZEHİRLENME

Sindirim yolu ile zehirlenmede sadece ağız zehirli maddeyle temas etmişse su ile çalkalayın. Zehirli madde el ile temas etmişse sabunlu suyla yıkayın. Acil ambulans çağırın. Solunum yolu ile zehirlenmede, cam, kapı vb açarak ortamı havalandırın ya da hastayı temiz havaya çıkarın. Rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyonda tutun. Acil ambulans çağırın.

Bunları yapmayın:

Özellikle yakıcı maddenin alındığı ve hasta, yaralının ne yiyip ne içtiğinin bilinmediği durumlarda hastayı kusturmayın. Kimyasal maddelerde kusturma geçtiği yollarda tahribat yaratabiliyor.

6- KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ

Acıbadem Mobil Sağlık Doktoru Hazal Akgün, “Kan şekerinin ani düşmesi sonucu kişide terleme, hızlı nabız, titreme, yorgunluk, bulantı ve aniden acıkma hissi ortaya çıkar. Kan şekeri çok düşük olan hastalarda bilinçte alkol almış gibi değişiklikler olabilir. Böyle birini gördüğümüzde bu durumu aklımıza getirmemiz gerekir. Hastanın bilinci yerindeyse şekerli su verin. 15-20 dakikada düzelmezse sırt üstü yatırarak ayaklarını 30 cm. kaldırın ve derhal ambulans çağırın. Kan şekeri düşük hastanın 2 adet kesme şeker yemesi hayat kurtarıcı olabiliyor” diyor.

Bunları yapmayın:

Hastanın bilinci yutamayacak kadar veya komutlarınıza yanıt veremeyecek kadar karışık ya da kapalı ise ağız yoluyla bir şey vermeye çalışmayın.

7- BOĞAZA BİR ŞEY KAÇMASI

Bilinci açıksa da kapalıysa da hemen mutlaka ambulans çağırın. Bu arada kişi nefes alabiliyorsa ve bilinci açıksa öksürtün. Sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurun. Cisim çıkmadıysa arkadan sarılıp gövdesini kavrayın. Bir elinizi yumruk yaparak, başparmak çıkıntısını midenin üst kısmına, göğüs kemiğinin altına yerleştirin. Diğer elinizle, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırın. Cisim çıkıncaya kadar tekrarlayın. Bilinç kapalıysa ambulans gelene kadar temel yaşam desteği uygulaması yapın. Temel yaşam desteği uygulamasını sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler yapabilir!

Bunları yapmayın:

Kişinin boğazına kaçan cismi elinizle çıkarmaya çalışmayın. Aksi takdirde cismi daha ileri itip solunum yollarını kapatmanıza neden olabilir.

Kaynak: Acıbadem

#TBT nin Arkasındaki Sır Nedir?

Posted by on 15:29 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | #TBT nin Arkasındaki Sır Nedir? için yorumlar kapalı

Dünyada en çok fotoğraf paylaşımının yapıldığı perşembe günlerinin vazgeçilmez hashtagi #tbt Türkiye’de farklı bir anlam taşıyor.
Tüketici satın alma davranışları üzerine yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de reklamlara tıklama ve satın alma işlemlerinin en çok yapıldığı gün perşembe, en az olan gün ise pazar günü olarak açıklandı. Bu veriler ışığında #tbt aynı zamanda Türkiye’de “en çok alışveriş yapılan gün” anlamına geliyor.
CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer‘in açıklamalarına göre, dijitalleşen dünyada istenilen şeye ulaşmanın bir tık uzaklıkta olmasıyla artan alışveriş davranışı, perşembe günü en çok 14.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ayrıca 21.00-23.00 arası da diğer bir satın alma dilimi olarak karşımıza çıkıyor.
Gelişmelerin farkına varan ve tüketicileri yakından takip etmek isteyen firmalar da dijital alandaki varlıklarını daha iyi sürdürebilmek adına profesyonel destek almaya başladı. Geleneksel yöntemler yerini daha aktif ve etkili dijital çalışmalar aldı.

Kaynak= Brand Works İletişim Danışmanlığı

Ücretli Whatsapp Güncellemesi Geliyor!

Posted by on 14:00 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Ücretli Whatsapp Güncellemesi Geliyor! için yorumlar kapalı

 

Whatsapp, yeni güncellemesiyle ticari kullanımlar için ücretli uygulamaya geçiyor.

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın Operasyon Direktörü Matt Idema, şirketlerin tüketiciler ile daha kolay iletişim kurabilmesi adına gelecek yeni güncellemeyle ücret uygulanacağını belirtti. Böylece şirketler, müşterilerin talep ve sorunlarını yakından takip edip çözüm üretebilecek. Bu özellikle birlikte, Whatsapp’ta bulunan kişisel hesaplar ve şirket hesapları şirketlere uygulanacak doğrulama rozetleriyle birbirinden ayrılabilecek.

Yeni özellik Avrupa, Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da test edilirken ücretlendirme konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Damak Zevkine Güvenenler WorldFood İstanbul Fuarı’nda!

Posted by on 09:16 in Anasayfa, Blog, Etkinlik, Idea Gündem | Damak Zevkine Güvenenler WorldFood İstanbul Fuarı’nda! için yorumlar kapalı

Türkiye’nin dünyaya açılan gıda vitrini olan 25. WorldFood İstanbul Fuarı, 7-10 Eylül 2017 tarihleri arasında birçok yeni lezzetle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde!
Türkiye’nin en son yiyecek ve içecek trendlerini öğrenmek, yeni ürünler keşfetmek veya yeni iş ortaklarıyla tanışmak isteyenler bu fuarda buluşuyor.
ITE Group Türkiye Ofisi E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) iş birliği ile düzenlenen 25. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı WorldFood Istanbul 2017, 4 gün süresince içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri,dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamüller, unlu mamüller ve kuruyemiş ve gıda katkı maddeleri başta olmak üzere pek çok ürünün yer alacağı katılımcı profiline ev sahipliği yapacak.

Fuar ile eş zamanlı gerçekleştirilecek inovasyon ve yemek yarışmaları; görsel bir şölen ile birlikte toplantılara lezzetli bir mola verdirecek. “Gıda satın almasında kalite standartları”, “Perakendede global vizyon” ve “Türk gıda pazarı, ithalat prosedürleri, tüketici talepleri, perakende dinamikleri” konularını içeren konferanslar da katılımcılara gıda sektörü hakkında detaylı bilgi akışı sağlayacak.

Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz online davetiye tıklayın

 

İnternetten İçerik İndirenlere Microsoft’tan Kötü Haber

Posted by on 09:16 in Anasayfa, Blog, SMM | İnternetten İçerik İndirenlere Microsoft’tan Kötü Haber için yorumlar kapalı

Microsoft’un güncel işletim sistemi Windows 10 çeşitli sitelerden indirilecek içerikleri engelleyecek bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Bu güncelleme ile birlikte The Pirate Bay, KickassTorrent, IsoHunt gibi büyük torrent siteleri dahil olmak üzere indirilen dosyalar Windows tarafından engellenecek.

Telif haklarının korunması konusunda taviz vermeyeceğini açıklayan Microsoft’a karşı kullanıcılar büyük tepki gösterdi. Teknoloji forumlarında kullanıcılar, Windows 10 tabanlı bilgisayarlarına Windows’un büyük rakibi Linux kurup kullanacaklarını söylediler. Linux’ün kullanımını arttırmak gibi riskli bir harekette bulunan Microsoft’un ilerleyen günlerde bu konu ile ilgili ne yapacağı merakla bekleniyor.

Youtube 360 derece canlı yayın dönemini tanıttı

Posted by on 18:31 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, Sosyal Medya | Youtube 360 derece canlı yayın dönemini tanıttı için yorumlar kapalı

Yaklaşık bir yıldır, 360 derece videoların sistematiğini destekleyen Youtube canlı yayın dönemine de el attı. Aynı zamanda üç boyutlu ses desteği ile de 360 derece video sistemini başka bir boyuta taşıyor.

3 boyutlu ses desteği henüz tam olarak hayata geçmiş olmasa da tam sürüm olarak 3 ay içinde başlaması tahmin ediliyor. Videoyu izlemek için;  https://youtu.be/_Uv64c4HdTg

Facebook videolarında otomatik etiketleme dönemi başlıyor.

Posted by on 18:17 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Facebook videolarında otomatik etiketleme dönemi başlıyor. için yorumlar kapalı

Düzenlenen f8 konferansından sonra Facebook 10 yıllık yol haritasını açıklamıştı. Bununla birlikte birkaç düzenlemede konferansta yer aldı.

Henüz kesin olmamakla birlikte, Facebook yüklenen videolarınızı indekslemeye başlayabilir. Şirketin geliştirdiği yapay zeka ise bu işi gören taraf olacak. Örneğin uzun bir video içinde bir saniye yer alıyorsanız kendinizi bulmanız bu özellik ile birkaç saniyenizi alacak.

Özelliğin ne zaman hayata geçeceği ise henüz belli değil.