3M Türkiye’den Darüşşafaka Robot Kulübü Öğrencilerine Destek

1450958428_20151210_150136000_iOS

Ürünlerini “Bilim insan yaşamı için kullanılmadığı sürece sadece bilim olarak kalır.” yaklaşımıyla geliştiren 3M, bu felsefesini hayatın her alanına taşıyor. 3M, bilime gönül vermiş Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencilerine verdiği maddi ve manevi destek ile başarılarına katkıda bulundu.

3M Türkiye’nin destek verdiği Darüşşafaka Robot Takımı, First Robotics Off-Season yarışmasında 28 takımla yarıştı ve yarışmanın en itibarlı ödülü olan Chairman’s Award’ı kazandı. Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel’in kurduğu Fikret Yüksel Foundation’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile düzenlediği First Robotics Off-Season yarışmasında, 6 hafta süresince farklı liselerden 28 takım, basket atmak, top fırlatmak gibi eylemleri yapabilen bir robot üretmek için çalıştılar. Ürünlerini “Bilim insan yaşamı için kullanılmadığı sürece sadece bilim olarak kalır.” yaklaşımıyla geliştiren 3M, geleceğin bilim insanları olarak gördüğü Darüşşafaka ekibine ürünleri ve bilgi birikimi ile destek verdi. Yarışmaya katılan öğrenciler, projelerinin gelişme sürecinde ihtiyaçları olan bazı ürünleri 3M’den temin etmenin yanı sıra; 3M’de görev yapan ve projeye gönüllü olarak katılan Uygulama ve Geliştirme Mühendisi Erkut Oyus’tan da mentorluk desteği aldı.

1450958432_IMG_7319

First Robotics Off-Season yarışmasında ödül kazanan Darüşşafaka Robot takımı, Ocak ayında ABD’de düzenlenecek olan First Robotics Competition’a (FRC) katılmak üzere bir robot daha tasarlayacaklar. Gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini arttırmayı amaçlayan programlar sunmayı hedefleyen FIRST® Vakfı tarafından, 15-18 yaş grubu gençlere yönelik olarak düzenlenen FIRST Robotics Competition adlı yarışmaya bu yıl toplam 19 ülkeden 2.908 takım, 73.000 öğrenci katılacak.

 

3M Türkiye tarafından Ocak ayında katılacakları yarışmada da desteklenecek olan Darüşşafaka Robot Takımı, 3M Genel Müdürü Mert Büyükyazgan’ın davetiyle, Kavacık’ta bulunan 3M Müşteri İnovasyon Merkezini de ziyaret ederek, 3M’in inovasyon hikâyesini dinleme ve 3M’in bilime yaklaşımını yakından görme olanağı buldular.

 

Darüşşafaka öğrencilerinin gelişinden önce onlara küçük bir sürpriz yapmak isteyen ve şirketin Genel Müdürü Mert Büyükyazgan’ın da aralarında bulunduğu 3M Gönüllüleri ise, şirketin İstanbul’daki Genel Merkezi’nde bir kermes düzenleyerek, bu etkinlikten elde edilen geliri Darüşşafaka’ya burs olarak aktardılar. Aktarılan burs Darüşşafaka öğrencilerinin eğitim, giyim, beslenme, konaklama gibi masraflarının karşılanmasında kullanılacak.

Author: yaprak

Share This Post On