Apple Engelli Bireyler İçin Yeni Emojiler Önerdi

Apple, işitme, görme ve yürüme gibi engellere dikkat çekmek ve engelli bireylerin temsil edilmesini sağlamak amacıyla Unicode’a 13 farklı emoji önerdi. Önerilen bu emojilerin geliştirilmesi için Apple, Amerikan Körler Derneği, Serebral Palsy Vakfı ve Ulusal Sağırlar Derneği gibi kuruluşlardan yardım aldı. Önerilerde tekerlikli sandalye, işitme cihazı, rehber köpek, bastonla yürüyen insan gibi emojiler bulunuyor.
Apple, konu ile ilgili bu paketin tüm olası engellerin tam bir listesi olmadığını, ancak önerinin Unicode tarafından onaylandığı takdirde bu ve benzeri bir çok yeni emojinin daha hazırlanacağını belirtti.

Emoji, evrensel bir dil ve iletişim için güçlü bir araçtır
Ayrıca, engelliler için önerilen bu emojilerin amacı ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: ” Kullanıcıların yaşam deneyimlerine sembolik olarak emoji eklemek, engelliliği içeren farklı bir kültürü teşvik etmeye yardımcı oluyor. Emoji evrensel bir dil ve iletişim için güçlü bir araçtır. Aynı zamanda, bir ifade etme biçimidir. Bunlar, sadece kişinin kişisel deneyimini temsil etmek için değil, aynı zamanda kişinin sevdiği birine destek göstermesi için de kullanılabilir.”

Engelliler için emojiler Mart 2019’da
Engellilerin temsili için öneriye sunulan emojilerin onaylanıp onaylanmayacağı, oy vermek için toplanacak Unicode’un onayına bağlı. Onaylanan emojiler, Mart 2019’da yayınlanacak olan bir sonraki emoji paketi için listeye alıcak.
Unicode, geçtiğimiz yaz, farklı renklerden insanlar ve kadın süper kahramanlar gibi 157 adet yeni emojiyi onaylamıştı.

Author: yaprak

Share This Post On