Çalışma Ortamınız Verimli Çalışmanız İçin Yeterince Uygun Mu?

Herkesin yaptığı iş kendine göre zordur veya zevklidir. Zaten zevkler ve renkler tartışılmaz bunu söylememize gerek yok. Bazısı işine aşıktır ama aynı işi yapan diğer kişi nefret seviyesine bile gelmiş olabilir. Ama zaten bu durumda insanın sevdiği işi yapmasının ne kadar önemli olduğu konusu devreye giriyor. Tabi bir de çalışma ortamı faktörü var.

Çalışma ortamı, çalışma alanı, çalışma arkadaşları vb. faktörler çalışmamızı ne kadar etkiler? Daha doğrusu sizi etkiliyor mu? Belki de yaptığınız iş metin yazma ve ful konsantre istiyor. Siz sesle çalışabilen hatta müzikle iş yapan bireyseniz, bilemeyiz. Fakat genelde insanlar sessiz ortamda çalışmayı tercih ederler çünkü en verimli sonucu sessiz ve konsantrasyon bozulmadan yapılan işte alırlar. Konu oldukça tartışmaya açık bir konu bunun nedenini ilk paragrafta belirtmiştik. Eminiz siz de farkındasınızdır; son zamanlarda sosyal medyada çalışma ortamıyla ilgili huzur dolu görseller dolanıyor. İşte konumuz tam da bu. Bu görseller bize ne anlatıyor sizce? En verimli çalışma alanı ipuçları veya öneriler. Aslında bu konuda birçok araştırma yapıldı ve bu araştırmaların sonucunda çalışma alanlarının çalışanların yaratıcılığını pozitif yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Araştırmalara göre çalışma alanlarında kullanılması gereken ürünler, renkler nelerdir? Çalışma alanlarında yuvarlak hatlı mobilyalar ön planda olmalı. Bu olumlu duygular beslemeye yardımcı oluyor. Alanın aydınlatması ve renk uyumları da çalışma alanları için önemli bir ayrıntı. Renklerin psikolojimizde olumlu veya olumsuz etkilerinin olduğu açık. Şimdi söyleyeceğimiz ayrıntı eminiz hepinizi sevindirecek! Dağınık çalışma masaları, alanları yaratıcılığı ve yeni fikirleri oluşturma üzerinde etkisi yüksek!

Kısacası bu bilgilere dayanarak, çalışma ortamımızın ne kadar motive edici veya size psikolojik ne kadar iyi geldiği konusu tamamen size kalmış. Biz gerekli ipuçlarını verdik. Siz sadece ne istediğinizi, nasıl mutlu olduğunuzu çözün ve hemen harekete geçin! Çalışırken mutlu musunuz?

Author: yaprak

Share This Post On