Dijital Girişimciler Yarışında 8 Ülkenin Birincisi Türkiye!

dijital-girisimciler

Facebook, Google Cloud ve GE’nin İstanbul’daki yerel iş ortakları olduğu, Accenture İstanbul ofisinde yapılan, Expo 2020 Dubai iş birliği ile hazırlanan ilk uluslararası hackhaton yarışmasına Avrupa ve Asya’dan 8 ülke katıldı.

Roma, Londra, Madrid, Amsterdam, Dortmund, Prag, İstanbul ve Dubai’den takımların yarıştığı Accenture Digital Hackathon’un birincisi İstanbul’dan Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşan Portakal takımı olurken ikinciliğe Almanya/Dortmund, üçüncülüğe ise BAE/Dubai takımları layık görüldü. Portakal takımı, birinci olduğu projesinde dikey tarım için, bireylerin doğayla tekrar bağ kurabilmesini hedeflerken, karbon ayak izini azaltarak küresel ısınma ile mücadele etmeyi de amaçlıyordu. Portakal takımı birinci olarak hem 5 bin euro’luk ödülü kazandı hem de Expo 2020 Dubai’de bu projeyi sunma fırsatını elde etti.

Hackhathon kapsamında katılımcılardan EXPO 2020 Dubai’nin ana konusu olan Fırsat, Mobilite, Sürdürülebilirlik temalarına odaklanmaları istenirken Nesnelerin İnterneti, Mantıksal Analiz, Yapay Zeka, Artırılmış Sanal Gerçeklik ve Blockchain teknolojilerini kullanarak, yenilikçi, ölçeklenebilir ve yinelenebilir uygulamalar yapılması beklendi.

Kaynak: Faselis

Author: yaprak

Share This Post On