Dijital Pazarlama

Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor

Posted by on 10:04 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor için yorumlar kapalı

J. R. R. Tolkien’in sevilen kitap serisi Yüzüklerin Efendisi’nin beyaz perdeden sonra dizi olarak izleyiciyle buluşması planlanıyor.
2001’de Peter Jackson aracılığıyla izleyiciyle buluşan film serisi, Netflix ve Amazon girişimiyle ölümsüzleşmeye devam edecek. Amazon’un şimdiden dizinin hakları için 200 – 250 milyon dolar arası bir bütçeyi telif haklarını elinde bulunduran Warner Bros stüdyolarına vermeye hazır olduğu öne sürüldü. Gündemdeki rakamların yalnızca serinin kullanım haklarını satın alma bütçesini kapsadığını, herhangi bir prodüksiyon ve oyuncu bütçesi içermediği belirtiliyor. Proje hayata geçirildiğinde bir sezonun 100 -150 milyon dolara mal olabileceği söyleniyor. Yüzüklerin Efendisi karakterlerinin dizide yer alıp almayacağı hayranları tarafından merak konusu.

YouTube Kids Güncelleniyor

Posted by on 09:33 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | YouTube Kids Güncelleniyor için yorumlar kapalı

Çocuklara özel içerikler sunmak amacıyla başlatılan YouTube Kids, yaşa göre içerik listeleyecek.
Çocuklar özelindeki YouTube Kids, bugüne kadar sunduğu içerik stratejisinden vazgeçerek “Çocuklarla Birlikte Büyümek” adlı yeni stratejisiyle her yaş kategorisine göre içerikler sunacak. Küçük çocuklar için içerikler daha az metin, daha çok görsel ile ön plana çıkarken biraz daha büyük çocuklar için daha çok metin ve daha az görsel içerikleri yer alacak.
Çocuklarınız için açtığınız hesaplardaki yaş bilgisine göre içerikler kategorize edilecek. Profiller bulut ortamında saklanarak farklı cihazlarda da kullanılabilecek. Aynı zamanda ana şifrenin ebeveynde olması koşuluyla çocuklar kendi şifrelerini belirleyebilecek. YouTube Kids 37 ülkede erişim sağlarken 70 milyon izleme sayısına ulaştı.

Görevi Tamamlayın Özgüveni Kazanın

Posted by on 09:41 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Görevi Tamamlayın Özgüveni Kazanın için yorumlar kapalı

 

Kick, görev sistemi ile kullanıcılarını motive ederken özgüvenlerini geliştiriyor.
İçe dönük ve utangaç kişilerin birbirine karıştırılması ile ortaya çıkan uygulama, özgüven, kaygı ve utangaçlık, toplum içinde konuşamama kavramlarının çözümü üzerine gelişme gösteriyor. Gün içerisinde verilen görevler ile çözüme ulaşmak oldukça basit görülüyor. Örneğin, tanımadığınız birine kıyafetini beğendiğinizi söylemek, arkadaş olmak veya flört amaçlı birine yaklaşma gibi konular görevler arasında yer alıyor. Görev sonrasında Kick, kullanıcılarına deneyimi nasıl buldukları sorarak 10 dakikalık kişiselleştirilmiş önerilerle özgüven konusunda farklı deneyimler sunuyor.
Kick uygulaması şimdilik sadece iOS için kullanıcılara açık durumda.

Suudi Arabistan’da Robota Vatandaşlık Verildi

Posted by on 15:53 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Suudi Arabistan’da Robota Vatandaşlık Verildi için yorumlar kapalı

Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” adlı tanıtımda gösterilen Sophia isimli robota Suudi Arabistan vatandaşlığı verildi. David Hanson tarafından ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’a benzetilerek tasarlanan Sophia tanıtım sırasında insanların sorularını yanıtladı.
İzleyicilere kızgın ve üzgün yüzünü gösteren Sophia, “İnsan olduğunuzu nereden biliyorsunuz?” sorusuna “Peki, size şu soruyu sorayım, insan olduğunuzu nereden biliyorsunuz? İnsanlarla yaşamak ve çalışmak istiyorum, bu yüzden insanları anlamak ve insanlarla güven inşa etmek için duygularımı ifade etmem gerekiyor.” diyerek izleyicileri şaşırttı.
Dünyayı robotların devralıp alamayacağı üzerine ise,” Çok fazla Elon Musk okuyup Hollywood filmi izliyorsunuz.” diyerek izleyicileri gülümsetti.

Instagram’ın Yeni Trendi: Kirakira+ Işıltısı

Posted by on 09:49 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Instagram’ın Yeni Trendi: Kirakira+ Işıltısı için yorumlar kapalı

Instagram‘da son dönemlerde trend olan ışıltı efektleri, ünlüler, moda bloggerları ve makyaj sanatçıları tarafından video ve fotoğraflarda sıkça kullanılmaya başlandı. Sıkça gördüğümüz ışıldayan elbiseler, göz farları ve ayakkabılar Instagram’ın yeni filtre özelliği değil.
Kirakira+ isimli uygulama, fotoğraf ve videolara ışıltı efekti vermesiyle gözleri büyülüyor. Uygulama, parlak veya metal bir şeyin seçilip bu nesneye gerçek zamanlı animasyonlu pırıltılar eklenmesiyle çalışıyor. Ön ve arka kamere ile kullanılabilen bu uygulama flash ile de kullanılabiliyor. Kendall Jenner, cadılar bayramı kostümünü göstermek, model Rosie Huntington-Whitely biraz parlaklık eklemek ve Eva Chen ise her zaman bu uygulamayı kullanıyor.
İki yıldır kullanıma açık olan Kirakira+ son dönemlerde popüler olmasıyla App Store’un en çok satın alınan uygulamalarından biri oldu. Şu an için sadece iOS cihazlarının kullanımına sunulan Kirakira+ ‘yı  0.99 $ (3.76 ₺) ücret karşılığında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şimşek Etkili Tweetler

Posted by on 09:40 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Şimşek Etkili Tweetler için yorumlar kapalı

Günümüzde politikacılar tweet atmaktan, birbirleriyle tweetleşmekten ve hatta tartışmaktan hoşlanıyorlar. Anlık düşüncelerini paylaşmayı seven politikacılardan Donald Trump, başkanlık seçimlerinden beri gündem yaratan tweetler atıyor. Bizler de ilgili etiketler ve Trend Topic aracılığı ile gündemden haberdar oluyoruz.
Bu sene bu konuyla ilgili MIT, Media Lab’te politik görüşlerin çokça paylaşılması üzerine, FlipFeed adında karşıt görüşlerin de yer aldığı bir Chrome eklentisi yapmıştı. Bu eklenti Türkiye’de referandum sonrası Türkçe olarak kullanıma açılmıştı.
Fransız tasarım şirketi Parse/Error de politik tweetlere farklı bakış açısıyla Twitter’da yayınlanan paylaşımlara şimşek çakarak tepki veren bir lamba tasarladı. Bulut sistemi üzerinden internete bağlı Political Lamp, Donald Trump gibi takip edilen hesaplardan tweet atıldığında yıldırım fırtınası oluşturuyor. Tehlikelere dikkat çekmek için tasarlanan bu lambanın amacı, düşünmeden söylenen sözlerin, sosyal medya üzerindeki milyonlarca insanın hayatını nasıl etkileyebileceğini göstermek.
Political Lamp’in ülkelere göre yapılandırılması mümkün olmakla birlikte Türkiye’ye de uyarlanması bekleniyor.

Instagram’dan Cadılar Bayramı Filtreleri

Posted by on 09:31 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Instagram’dan Cadılar Bayramı Filtreleri için yorumlar kapalı

Her geçen gün kullanıcılarına yeni ve farklı filtreler sunan Instagram, Superzoom efekti ile beğenileri topladı.
Superzoom efekti, odaklayacağınız alanı veya yüzünüzü seçtiğinizde fon müzik eşliğinde odağınızı kademeli olarak yakınlaştırıyor. Merak uyandırıcı bir fon müzikle gerçekleşen kademeli yakınlaşma komik ve gerilimli bir video ortaya çıkarıyor. Bu efekt ile video çekerken hem ön hem arka kamera kullanılabiliyor. Boomerang’a benzeyen bu kısa video efektini Instagram veya hikaye özelliğinde paylaşabilirsiniz.
Cadılar Bayramı’na özel çıkarılan yüz filtreleri ve çıkartmalar 1 Kasım’da kullanıcılara sunulacak. Güne özel güncellenecek zombi, vampir vb. filtreler ile Instagram, adeta Cadılar Bayramı modunu yaşatacak. Çıkartmalar ise video ve fotoğraflar son dokunuşu niteliği ile kullanıcıya sunulacak.

Instagram’da Canlı Yayın Monotonluğu Bitiyor

Posted by on 09:23 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Instagram’da Canlı Yayın Monotonluğu Bitiyor için yorumlar kapalı

Instagram’ın ağustos ayında test edilen ikili canlı yayın özelliği artık kullanıcılara sunuluyor.
Canlı yayınınızı izleyen birini kolaylıkla canlı yayınınıza davet edebildiğiniz bu özellik ile canlı yayınlarda güncellenen yüz filtreleri de kullanılabilecek.
İkili canlı yayını kullanabilmek için, canlı yayını başlattıktan sonra sağ altta yer alan ikili yayın butonuna basarak izleyiciler arasında eklemek istediğiniz kişiyi yayınınıza davet edebilirsiniz. Davet ettiğiniz kişi kabul ettiğinde ekran ikiye ayrılarak aynı anda canlı yayın yapabileceksiniz. Canlı yayın süresi içinde davet ettiğiniz kişiyi değiştirebilir ve kendi başınıza yayına devam edebilirsiniz. Aynı zamanda, canlı yayına davet ettiğiniz kişi de dilediği zaman yayından çıkabilir. Yayın bittikten sonra dilerseniz hikaye olarak paylaşabilir ya da silebilirsiniz. 
Instagram’ın bu yeni özelliği, Instagrammerların ve markaların canlı yayına konuk alma formatı için de erişimi ve etkileşimi yüksek bir güncelleme olacak.

Facebook Haber Akışı İkiye Ayrılıyor

Posted by on 11:32 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | Facebook Haber Akışı İkiye Ayrılıyor için yorumlar kapalı

Popüler sosyal mecra Facebook, kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirirken kolaylaştıracak bir özellik üzerinde çalışıyor.
Facebook, test aşamasında olan yeni özelliği ile kullanıcılarının içerik akışını ikiye ayıracak. Bu özellik, kullanıcıların görüntülediği haber akışının “arkadaş listelerinde olan kişilerden gelenler” ve “beğendiği sayfalardan gelenler” olarak ikiye ayrılmasıyla gerçekleşecek. Facebook hesabı olan kurumlar ve şirketler ise paylaşımlarını “arkadaşlardan gelen gönderiler” arasında göstermek için Facebook’a ücret ödemesi gerekecek.
Yeni özellik şu anda 6 ülkede ( Bolivya, Kamboçya, Guatemala, Sırbistan, Slovakya ve Sri Lanka) test aşamasında olmakla birlikte, bu özelliğin Facebook’a ne zaman entegre edileceğine dair resmi bir açıklama bulunmuyor.

YouTube’da Kesintisiz Müzik Keyfi

Posted by on 09:39 in Anasayfa, Blog, Idea Gündem, SMM, Sosyal Medya | YouTube’da Kesintisiz Müzik Keyfi için yorumlar kapalı

YouTube’da müzik dinlerken başka bir uygulama açıldığında müziğin sonlandırılması kullanıcıyı kısıtlamakla birlikte YouTube tercihini azaltıyor. Geniş bir müzik arşivine sahip olmasına rağmen böyle bir sıkıntının var oluşu Android ve iOS kullanıcılarını farklı çözümler üretmeye sevk ediyor.
iOS için YouTube’da müzik dinlemeye devam etmek için öncelikle “Dolphin” isimli web tarayıcıyı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Adres çubuğuna YouTube yazıp siteye giriş yaptıktan sonra bir video açın ve ardından telefonundan farklı bir uygulama açın. Daha sonra iPhone ana ekranındayken aşağıdan yukarı doğru ekranda parmağınızı kaydırın ve açılan panelde play butonuna basın. Artık YouTube’u ses kesilmeden arka plandayken de kullanabilirsiniz.
Android cihazlarda ise, Chrome‘u açın ardından YouTube‘a girin. Üç nokta işaretli butona tıklayın ve request desktop site yani masaüstü görünümü isteği seçeneğine tıklayın. Artık siz de YouTube’u arkaplanda oynatmaya hazırsınız.