Engellilere Umut Dolu Bir Proje: Robotel

Dünya çapında teknolojinin ilerlemesiyle, bize hatta sağlığımıza faydalarına her geçen şaşırıyoruz ve sanıyoruz şaşırmaya devam edeceğiz. Artık her şeyin teknoloji sayesinde bir çaresi var ve bu bile bir umut kaynağı hepimize. En güzeli de bunları düşünen güzel insanların hala var olduğunu bilmek, görmek ve tanıklık etmek.

Uzuvlarını kaybetmiş insanlara umut olan, Merkezi Amerika’da bulunan e-Nable Future platformu Türkiye’de de tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Üç boyutlu yazıcılarla ilerleyen bu platform tüm dünyada oldukça yaygın hale geldi. Gönüllüleri bir araya getirerek çalışan e-Nable Future Türkiye’de de oldukça başarılı. Proje Türkiye’de 2014’ten beri “Robotel” adıyla tanınıyor ve projeye “5 dakika” önderlik ediyor. “5 dakika” Mimar Zeynep Karagöz, Serdar Okumuş ve makine mühendisi Hakan Pakten tarafından kurulmuş ve şu anda e-Nabla Türkiye’nin temsilcisi konumunda bulunuyor.

Robotel projesinin ilk gönüllüsü dört parmağını kaybeden Mehmet Toprak. Robotel 50 dolarlık bir bütçeyle kullanıma hazır hale gelebiliyor ve bu sayede Mehmet Toprak gibi güzel kalpler günlük hayatına mutlulukla geri dönmüş oluyor.

Author: yaprak

Share This Post On