Facebook’tan Geçici Arkadaşlık Talebi Denemesi

Instagram, Snapchat gibi platformlarda belli bir süre içinde yok olan geçici hikayeler ve mesajlar gibi, Facebook da geçici arkadaşlık talepleri özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya stratejisti Christine Hudler’ın Twitter’da takipçileriyle paylaştığı ekran görüntüsüyle ortaya çıkan geçici arkadaşlık talebi özelliği, henüz test aşamasında. Özelliğin ortaya çıkması ile, Facebook sözcüsü ise bu iddiayı doğruladı ve bu özelliğin yakın zamanda gönderilen arkadaşlık taleplerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmak için geliştirildiğini söyledi. Facebook’un açıklamasına göre, bu yeni özellik ile birlikte, kullanıcıların gördüğü ancak kabul etmediği arkadaşlık taleplerini silerek, istenmeyen arkadaşlık isteklerini yönetebilmesine yardımcı olacak. Dolayısıyla, gelecek arkadaşlık taleplerinin sayısı da kısıtlanmış olacak. Arkadaşlık talepleri, en fazla 5 bin arkadaş eklenebilen Facebook kullanıcı profillerinin kapasitesi düşünülerek geliştiriliyor. Bu özellik, henüz yalnızca belli bir kullanıcı kitlesine gözüküyor ve herkese açık durumda değil.

Özellikle Cambridge Analytica krizi sonrasında tanımadıkları insanlardan gelen arkadaşlık teklifleri, kullanıcıları daha fazla tedirgin ediyor. Bu yüzden, Facebook, bu geçici arkadaşlık isteği özelliğinde olduğu gibi, kullanıcılarının kendilerini daha güvende hissetmeler için yeni özelliklerle karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Kaynak: <https://bit.ly/2pPlt1o>

Author: yaprak

Share This Post On