Facebook’u Nasıl Kullanıyoruz?

Facebook senelerdir hayatımızda ve 7’den 70’e herkes Facebook kullanıyor. Bu söylem tam da Facebook için uygun olur çünkü gerçekten küçücük çocuktan, dedelerimize kadar her bireyin Facebook hesabı mevcut. Peki sizce Facebook’u doğru mu kullanıyoruz? Ya da Facebook’ta bir şeyleri paylaşım biçimlerimiz doğru mu?

Bu soruyu küçük bir çocuğa veya dedelerimize sorduğumuz anlamını çıkarmayalım. Yeni nesle seslendik bir yandan, yani hedef kitle. Hiçbiriniz bu ayrıntıya girip kendini sorgulamamıştır fakat bir düşününce haklı olduğumuzu anlayacaksınız. Facebook’ta paylaşılan verilerin büyük bir kısmı hala metinlerden oluşuyor. Videolar, megabayt cinsinden daha büyük veri hacimlerini içeriyor olabilir, ancak bilgiler açısından bakıldığında metin hala zengin gibi gözüküyor. Bir resim 1.000 kelime yazabilir, ancak basit bir soruyu cevaplamak istiyorsanız, genellikle 1.000 kelimeye ihtiyacınız yoktur. Sorunuza cevap vermek için gerekli olmayan her veri, saklamak ve analiz etmek için kaynak israfına neden oluyor. Teknolojinin kullanımı artık tartışmaya dayalı. Zevkler ve renkler kategorisine girebilir şeklinde yorumlayabiliriz.

Facebook, o kadar detaylı çalışıyor ki hangi reklamların hangi kullanıcılara gösterileceğine karar vermek için derinlemesine incelemeler yapıyor. Derinlemesine, ayrıntılı öğrenme biçimleri, Facebook’un gelecekteki gelişiminde kilit rol oynamaya devam edecek gibi görünüyor. Facebook bu konuda taviz vermez diye düşünüyoruz.

Author: yaprak

Share This Post On