Google 19 Yaşında!

Dünyanın en büyük arama motoru Google, 19. doğum gününü bu yıl da yepyeni bir Doodle ile kutluyor.
Google, 19 yıl önce Stanford Üniversitesi öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir garajda kuruldu. Larry Page ve Sergey Brin bugün “Google Guys” olarak anılıyor.

Google Hakkında İlginç Bilgiler 
– “Googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak bugünkü arama motoru “Google” olarak adlandırılmıştır. İnsanlara büyük bir bilgi kaynağı sunduğunu belirtmek için Google’a bu isim konulmuştur. Çünkü Googol on üzeri yüz rakamını ifade eder.
– Google’ın önemli olayları ya da yıldönümlerini kutlamak için yaratılan Doodle’ın ilkinin anlamı farklıydı. İlk Doodle’ın konusu, 1998 yılında Nevada’da tahtadan bir adamın yakılmasını konu alan festivale giden kurucular, ofiste olmadıklarını bu Doodle ile belirtmişlerdir.
– Google, “Görseller” hizmetini açmaya 2000 yılında Jennifer Lopez’in Grammy Ödülleri’nde giydiği elbise sonrası karar vermiştir. Lopez’in ödül töreninde giydiği yeşil elbise, tüm dünyanın dikkatini üzerinde toplayarak en çok aranan şey olması Google’a ilham olmuştur.
– Google’ın Şubat 2009’da attığı ilk tweet “Kendimi şanslı hissediyorum.”
– Günümüzde “Bunu Google’da arayayım” yerine “Bunu googlelayayım” denilmesi üzerine “to google” fiili Oxford İngilizce Sözlüğü’ne girmiştir.
– Google’da dakikada ortalama 2 milyon arama yapılıyor.

Author: yaprak

Share This Post On