Google Yalan Haberlerle Baş Edebilecek Mi?

Bildiğiniz üzere Facebook’un yalan haber filtresini dün de haber yapmıştık. Facebook ABD seçimlerinde yaşanan yalan haberlerden dolayı Fransa seçimi öncesi yalan haberleri önlemek adına bir filtre geliştirdi. Tabii Fransa’nın bu konudaki şüpheleri devam ediyordu hatırlarsanız

Facebook’un ardından Google da atağa geçti! Google CrossCheck isimli bir projeyle Fransa’daki başkanlık seçimlerinden önce yalan haber yayılımını engelleyeceğini duyurdu. Google ve First Draft’ın yürüttüğü bu projede Facebook’tan BuzzFeed’e kadar onlarca internet kuruluşu yer alıyor. Bu sistem öyle bir sistem ki diğer haberlerle mevcut haberleri karşılaştırarak doğru olup olmadığı konusunda bir fikir yürütüyor.

Yalan haberler yüzünden Almanya Facebook’a bir önlem almadığı takdirde ceza vereceğini söylemişti. Sanıyoruz şimdi daha iyi anladık yalan haber filtrelerinin ne kadar önemli olduğunu. Ama bu projeler sayesinde Fransa başkanlık seçimlerinde sosyal medya hatta direk internet haberciliği yalan haberlere maruz kalmayacak!

Author: yaprak

Share This Post On