Gündemin Sosyal Medyası

dilekdoğan

#DilekDoğan İstanbul Sarıyer’de DHKP-C operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanan Dilek Doğan, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Bu hafta sosyal medyada en çok konuşanlar arasına giren bu üzücü olay ile ilgili kamera görüntüleri de yine sosyal medyada yayınlandı.

dilekdoğan_twitter

#Microsoft un çeviri uygulaması Translator, duyurulan yeni güncellemeyle birlikte adeta simültane tercümana dönüştü. Çoklu cihaz desteğine kavulan Microsoft Translator artık dilini bilmediğiniz biriyle çok daha akıcı bir sohbet deneyimi sunuyor.

mic translator

#Google dünyanın en iyi beste yazarlarından biri olarak gösterilen Alman sanatçı Ludwig van Beethoven’a özel bir doodle hazırladı.

bethoven

Sosyal medya platformları #Facebook ve #Twitter ın yanı sıra teknoloji devi #Google Almanya hükümetiyle internetteki nefret söyleminin önüne geçilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

facebook_nefret

#Hava kirliliği birçok şehirde insanlar için bir sağlık problemi sebebi olarak karşımıza çıkıyor. İşte tam da bu sebeple Fast Company tarafından tasarlanan ve Plume Lambs adını alan uygulama sayesinde, istediğiniz herhangi bir şehrin o andaki hava kirlilik ve sis derecesini öğrenebiliyorsunuz.

hava kirliliği

#Star Wars ın yeni filminin çıkışına üç gün kalmasıyla #Spotify da reklam trenine atlayanlardan oldu.Uygulama eski ya da yeni karakterlerden hangisinin sizinle aynı müzik zevkine sahip olduğunuzu söylüyor.

spotify

#Tunus taki çalışmalarda, tarihi 140-150 milyon yıl önceye dayanan dinozorlara ait yaklaşık 100 ayak izinin bulunduğunu belirtildi.

dinazor

#StarWars serisinin son filmi “Star Wars: Güç Uyanıyor” Cuma günü itibariyle Kuzey Amerika’da 125 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaştı.

star wars

Bu haftanın sosyal medyada #StarWars hep gündemdeydi En çok konuşulan ise #BİM in Star Wars kampanyasıydı ve twitter da en çok paylaşılanlar arasına girdi.

 

bim

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra The World Academy of Sciences (TWAS) 2015 Dünya Bilim Akademisi Ödülü’nün sahibi oldu.

ayşe buğra

#HarryPotter ın yazarından: ‘Fantastic Beasts and Where to Find Them filminden ilk fragman geldi.

harrypotter

Film sosyal medyada Harry Potter hayranları tarafından ilgiyle karşılandı.

harry_twitter

#AnadoluPartisi kurucular kurulu’nun, “partinin siyasi faaliyetlerinin sonlandırılmasına” karar verdiği bildirildi.

#CanDündar bir davadan beraat etti, diğer iki dava ertelendi.

candündar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gelen Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Anıtkabir’i ziyaret etti.

azizsancar

#Mersin de bir grup gönüllü, belediye tarafından kendilerine tahsis edilen 2.5 dönümlük alanda mevsimine göre sebze yetiştiriyor. Gönüllüler yetiştirdikleri sebzeleri belediyenin aşevine teslim ediyor, orada yapılan yemekle her gün 300 ihtiyaç sahibi karnını doyuruyor.

mersin_gönüllü

#Çin in başkenti Pekin’de, kent yönetimi hava kirliliği nedeniyle bir kez daha en yüksek alarm seviyesi olan ‘kırmızı alarm’ verdi.

pekin

 

#Google ın sürücüsüz araç departmanı 2016’da bağımsız şirket olacak.

google

#Facebook her sene olduğu gibi yıl sonu özetini görmenizi sağlıyor. 2015’te paylaşımını yaptığınız fotoğrafların toplandığı bu özete siz de göz atabilirsiniz.

facebook_yeniyıl

#NASA Dünya’nın, Ay’ın ufku üzerinden yükselişini gösteren ve Ay yüzeyinden çekilmiş en yüksek çözünürlükteki görüntülerini yayınladı.

nasa

#Facebook messenger’a yeni yıl güncellemesi geldi.

#StarWars ın yayınlanması ile birlikte Google’da Star Wars akımı içerisinde yerini aldı.

starwars_google

Nevada, Reno ve Arkansas Üniversitesi’ndeki araştırma ekipleri, Perşembe günü, görme engelliler için robotik giyilebilir bir eldiven teknolojisi üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

eld

 

 

 

 

 

Author: yaprak

Share This Post On